Clematis Jackmanii

dadalyna

New Member
Am si eu jackmanii tot mostenire de la bunica !de fapt,nu e curte in sat care sa nu aibe clematita asta,daca credeti ca o puteti inmulti prin lastari,va trimit cu mare drag in primavara!
 

aleynad

Active Member
Moderator
gata! anul asta am gasit-o si am luat-o si eu :) am plantat-o la baza gardului de la poarta...asa...sa o admire toata lumea ;-)
 

alfa

Active Member
E o clematita minunata! :D Nu degeaba a ajuns ea atat de populara! Sa-ti creasca maaaaare si sa se umple de flori!
 

R@MONA

Active Member
Am prins-o si eu inflorita macar pe ea, ca in rest.....la cat de des merg la tara.. :rofl: .....nu mai gasesc nimic inflorit............. :x

ce ma enerveaza e ca in partea de jos bobocii nu se deschisesera inca :
 

belisima

Well-Known Member
eo o recomand oricui,e o bogatie de flori si se inmulteste si repede,sper sao pot cumpara pe cea alba la toamna
 

monika 82

Well-Known Member
Jakmanii alba este superba, am vazut ca dezvolta flori duble :D , nu aveam destule goange, acum m-ati tentat si cu aceasta, acum ma gandesc si eu sa o iau, nu sunt sanatoasa :rofl:
 

laural

Well-Known Member
Oare de unde o pot cumpara ? Nu am deocamdata nici o clamatis, si as incepe cu asta traditionala :D Multumesc
 

monika 82

Well-Known Member
laural a spus:
Oare de unde o pot cumpara ? Nu am deocamdata nici o clamatis, si as incepe cu asta traditionala :D Multumesc
Imi pare rau nu stiu sa va spun , eu o am pe a mea de la soacra mea, dar nu a lasat-o sufletul sa o tunda , si cred ca in jur de 1-1.5 m este doar un bat, a facut flori doar in varf, multe cei drept :D , dar golasa in partea de jos, acum a marcotat-o sotul meu , si am observat ca apare un nou muguras, daca vor inradacina in primavara viitoare, va pot oferi eu, dar nu promit inainte de a stii ce se intampla!Nu va place etoile violette? este tot o clematita de grupa 3, si pare infloricoasa si este foarte asemenatoare cu jakmanii, aceasta daca v-ar place o gasiti la dna Maria, clematite.ro :D
 

belisima

Well-Known Member
laural a spus:
Oare de unde o pot cumpara ? Nu am deocamdata nici o clamatis, si as incepe cu asta traditionala :D Multumesc
laura, eu cred ca pot desparti din ea la toamna,am mutat-o de curand si avea muguri multi jos,ma gandesc ca o sa se indeseasca bine in vara
apropo,eu am primit o radacina anul trecut in martie,nici nu mai stiu daca se vedeau muguri ,a crescut am taiat-o de jos in toamna,iar acum am mutat-o si avea o gramada de muguri in pamant
 

laural

Well-Known Member
monika 82 a spus:
laural a spus:
Oare de unde o pot cumpara ? Nu am deocamdata nici o clamatis, si as incepe cu asta traditionala :D Multumesc
Imi pare rau nu stiu sa va spun , eu o am pe a mea de la soacra mea, dar nu a lasat-o sufletul sa o tunda , si cred ca in jur de 1-1.5 m este doar un bat, a facut flori doar in varf, multe cei drept :D , dar golasa in partea de jos, acum a marcotat-o sotul meu , si am observat ca apare un nou muguras, daca vor inradacina in primavara viitoare, va pot oferi eu, dar nu promit inainte de a stii ce se intampla!Nu va place etoile violette? este tot o clematita de grupa 3, si pare infloricoasa si este foarte asemenatoare cu jakmanii, aceasta daca v-ar place o gasiti la dna Maria, clematite.ro :D

Multumesc ;-)
 

monika 82

Well-Known Member
laural a spus:
monika 82 a spus:
laural a spus:
Oare de unde o pot cumpara ? Nu am deocamdata nici o clamatis, si as incepe cu asta traditionala :D Multumesc
Imi pare rau nu stiu sa va spun , eu o am pe a mea de la soacra mea, dar nu a lasat-o sufletul sa o tunda , si cred ca in jur de 1-1.5 m este doar un bat, a facut flori doar in varf, multe cei drept :D , dar golasa in partea de jos, acum a marcotat-o sotul meu , si am observat ca apare un nou muguras, daca vor inradacina in primavara viitoare, va pot oferi eu, dar nu promit inainte de a stii ce se intampla!Nu va place etoile violette? este tot o clematita de grupa 3, si pare infloricoasa si este foarte asemenatoare cu jakmanii, aceasta daca v-ar place o gasiti la dna Maria, clematite.ro :D

Multumesc ;-)
Cu multa placere!
 
Sus