Clematis Guernsey Cream

Roxana Peled

Active Member
E foarte frumoasa si ochioasa :D
Ador clematitele albe dar nu am decat una :(
Asta imi place si pentru ca are petalele rotunjoare, mi se pare mai interesanta decat cele cu petale ascutite.
 

nick1971

Active Member
si mie mi-e tare draga, infloreste prima, o ia inaintea trandafirilor si le-am combinat(am doua) cu Kletter Star, dar mai face flori si mai tarziu
 

Ariana

Member
Clematita mea este are deja un an. Primul an a facut doar o floare. Luna trecuta i-am tuns doar varfurile uscate si deja are muguri mari si frunzulite. Terasa mea este orientata catre est asa ca pana la ora 13.30 are soare din plin fara pic de umbra iar dupa amiaza nu mai are soare deloc. Credeti ca are nevoie de mai multa umbra? E prea expusa?
 

Atașamente

geodezia

Well-Known Member
e bine cum este deoaece chiar si vara temperaturile mari sunt dupa ora 14 poate sa ii pui ceva la radacina niste plante sa o acopere
 

Ariana

Member
Clematita este intr-un vas din pastic de 60 de litri iar la baza am plantat momentan un phlox pitic. Celorlalte clematite le-am pus cate o tufa de lavanda la baza ori un trandafir mic si una are chiar un trandafir urcator, Parade. Terasa mea este copertina magazinelor de la parter, are 2m latime si are 15 metri lungime. Cand am cumparat apartamentul terasa nu era folosita. Am gasit o orhideee arsa de soare si doua jardiniere goale lasate de fostii proprietari.Incet incet am cautat idei si am aranjat-o sa fie mai vesela atat pentru noi cat si o priveliste frumoasa pentru vecini. Este gradina noastra mica unde ne bem cafeaua, facem sedinta de organizare si apoi ne apucam de traeba.

20150607_212125.jpg
Pozele sunt de anul trecut din primavara iar clematitele erau mici. In toamna le-am schimbat ghivecele cu cele de 60 de litri, ca sa aiba loc radacinile sa se dezvolte fara sa retinere. Asa am speranta case vor dezvolta si in sus.
20150607_212044.jpg

20150607_212225.jpg
 

Ariana

Member
Un boboc mare si multi boboci mici. Cred ca intr-o saptamana, o sa avem prima floare deschisa la Guernsey Cream, in timp ce celelate abia s-au trezit. Unele mai rapide, altele mai lente. Fiecare cu atitudine diferita :).

20160404_092112.jpg
 

Ariana

Member
Bobocul mult asteptat s-a deschis joi pe data de 14 aprilie. Pentru ca astazi am ceva mai multe informatii si imagini cred ca clematitra mea nu este ceea ce apare pe eticheta. Astept sa va dati si voi cu pararea.
Iata si floarea mult asteptata.

20160416_073418.jpg 20160417_080144.jpg
 

mirceaspc

Active Member
Moderator
Eu zic ca este Guernsey Cream. Parerea mea! Oricum este foarte frumoasa. Sa va bucurati de ea!
 

geodezia

Well-Known Member
ea este dar cred ca a ta e mai la umbra are linille specifice pe mijloc se va colora mai mult in alb pe parcurs
dar si asa ce importanta mai are denumirea cind ai minunea in curte
 

Ariana

Member
Concluzia este ca este Guernsey Cream, exact cum scrie pe eticheta. Pentru mine era important sa o identific ca sa stiu exact cum sa o tratez. Mai exact carei grupe de taiere ii apartine si daca are nevoi speciale de umbra, soare ect. Poate liniile verzi sunt mai pronuntate pentru ca dupa 13.30, soarele trece pe partea cealalta a blocului. Aseara si asta noapte s-au mai deschis inca 4 boboci. Nu m-am putut abtine sa nu o pozez de dimineata.

20160419_060733.jpg

20160419_060821.jpg
O zi frumoasa si cu spor !
 
Ultima editare:
Sus