Clematis Fujimusume

miha

Member
Grupa de taiere: 2
Zona climatica : 4b-9b
Plantarea se face in loc semi-umbrit;

Tot primul an...

 

carmenushka

Active Member
Si mie imi place mult, dar parca e altfel prezentat Fujimusume decat cum a inflorit la Miha, n-ar trebbui s afie un violet deschis spre bleu?! si o culoare compacta de acuarela nu cu diferente de nuanta( :) i-os carcotasul de serviciu)
 

miha

Member
Da...cam asa arata poza si pe siteul de la nemti unde le-am comandat noi... Acum daca la mine a vrut sa infloreasca asa... :roll: De-aia am zis sa punem poze cu ele, una e ce vedem in pozele furnizorilor si altfel infloresc prin gradinile noastre... Eu am cumparat-o pentru ca in poza mi se pare bleo... :oops:

Asta era poza...
 

bebe Iris

Active Member
a inflorit corect, adica asa cum au prezentat-o in poza cei de la Westphal...doar ca in poze nuantele de mov ies albastre
 

bradut

Well-Known Member
Miha, marea majoritate a pozelor cu Fujimusume o arata bleu. M-am cam mirat cand a vazut-o la tine de un albastru mai inchis. Oricum, vad ca este un pic la umbra si poate din cauza asta, nu stiu. Poate ca fiind si in primul an, culoarea nu este tocmai cea reala. Abia astept s-o vad si pe a mea.

Si pe clematis.com.pl spune ca este "bright blue". Deci nu este vorba de mov sau altceva.
 

carmenushka

Active Member
Tot ce e numit "blue" e de fapt o nuanta de mov nu e albastru ca la floarea de "nu ma uita" dar din cate am admirat nuanta florii de Fujimusume este asa cum spuneam un lila-lavanda ca o acuarela, are un colorit special, pastelat si uniform
 

bradut

Well-Known Member
Si albastru de "nu-ma-uita" cum se cheama daca nu e "blue"? :rofl: Ce sa zic, eu mi-as dori clematite de un albastru din ala, de "nu-ma-uita". Poate nimeresc ceva din comanda de la polonez, ca asta am urmarit.
 

carmenushka

Active Member
Eu incep sa regret ca n-am completat lista...dar e mai bine pentru buget :) Cumva clematis Rhapsody ai trecut pe lista? eu pe-asta as fi luat-o de "albastra"
 

bradut

Well-Known Member
Nu am luat Rhapsody. Erau mai multe care mi-au atras atentia (in ceea ce priveste nuanta de albastru), dar m-am oprit la 3: Ramona, Fujimusume si Hisa.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Grupa 2 inseamna ca faci doar o ajustare usoara a lastarilor de anul trecut, asta dupa ce infloreste prima data. Totusi, daca planta e tanara, plantata anul trecut,se recomanda o taiere scurta in primavara asta, deasupra primii perechi de muguri, ca sa lastareasca de jos si sa formeze structura
 

bradut

Well-Known Member
Victoria, intr-adevar seamana cu ce am vazut pe net. Este superba! :indragostit: Abia astept s-o primesc si eu!
 

victoria

Active Member
Multumesc Claude.Chiar ma gandeam sa o tai de jos ca imi pare ca a cam inghetat.Sper sa dea totusi din radacina,sa nu raman fara ea :cry:
Multumesc bradut.Asa e.Cat a fost inflorita nu imi venea sa ma mai dezlipesc de ea :D
 

alfa

Active Member
Victoria, nu te grabi sa tai inca nimic. Daca e inghetat, oricum nu conteaza cand tai partea uscata. Poate inmugureste totusi.
 
Sus