Clematis Florida Sieboldii

MASCHA

Active Member
Cine o are plantata afara,mai putin Taia caci la ea este clima mediteraneana,cum se prezinta clematita,a rezistat peste iarna a protejat-o,....
Am luat una de la polonezi si nu stiu unde sa o plantez in ghiveci sau afara :?
 

monika 82

Well-Known Member
Eu nu o am pe sieboldii, dar o am pe "sora" ei vienetta, achizitionata acum in primavara de la germani, si am plantat-o in gradina :D
 

miki70

Active Member
Mascha, Caramell a avut-o afara in gradina, a trecut-o o iarna acoperita cu paie apoi iarna urmatoare a pierdut-o dar nu stiu cauza. Posibil sa nu o mai fi protejat deloc.
 

adrianam

Well-Known Member
Inseamna ca si eu trebuie in ghiveci pe balcon sa o cazez.
Sper sa nu uit de ea la toamna si sa o mut la caldura! :?
 

miki70

Active Member
O puteti planta intr-un ghiveci cu multe gauri care il ingropati in gradina intr-o groapa cu mult pietris jos . Fiind ingropat nu-i va fi cald la radacini si o udati doar cand vedeti poamantul uscat la suprafata. Toamna scoateti ghiveciul si-l duceti la iernat iar primavara mai ajustati din radacini. Dc o mutati toamna in ghiveci posibil sa nu-i placa.
 

cristinaf

Well-Known Member
Eu retinusem ca ar fi rupt-o sau taiat-o din greseala cand curata gradina, nu ca ar fi inghetat. Chiar sunt curioasa cum a fost de fapt.
 

MASCHA

Active Member
Si eu sunt curioasa,....azi am cautat ghiveci pentru clematita,as vrea unu mai inalt si din lut,desi o sa-mi fie greu sa-l mut iarna
:(
 

geodezia

Well-Known Member
am luat si vieneta si sieboldi si le-am plantat in gradina ..acu ce o fi o fi pina acum doar una de la bakker a dat coltu da am vazut anu trecut ca a rasarit si vazui si anu asta ca rasarii na acu sa le vad si astea 2 ce le poate capatina
acu ce sa zic se inaltara frumos toate alea luate anu trecut am taiat acu in primavara de la 4 noduri toate clemtitele au lastarit toate frumos plus pe aia 4 noduri cu lastari ..acu sa vad daca am facut bine ori ba sa le tai asa drastic
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
MASCHA a spus:
Deci Carmen a pierdut-o ,pacat ,am sa o plantez in ghiveci .
Merci Miki :hug:
Am pierdut-o nu pt ca era in gradina, ci pt ca am smuls-o cu totul din radacina odata cu niste buruieni. Eu as zice sa risti si sa o lasi afara, intr-un loc mai protejat din gradina, in apropierea unor ziduri sau a casei. Dupa un an, din locul unde am replantat "resturile" aparusera niste tije de clematita. Insa nu am mai apucat sa o vad inflorita ca sa ma conving ca era intr-adevar ea.
 

adrianam

Well-Known Member
Multumim, Carmen! :D
Mie cel putin imi dai sperante, eu o voi planta in gradina direct.
Partea proasta este ca atunci cand am primit-o abia se vedea un muguras, iar acum, dupa 3 saptamani este in aceeasi stare, fata de celelalte din comanda care au explodat!
 

MASCHA

Active Member
Carmen, de cand asteptam sa ne spui ce s-a intamplat cu clematita ta :rugaciune:
Inca nu am plantat-o pentru ca nu am gasit un ghiveci care sa-mi placa,maine de ea ma voi ocupa sa o plantez in gradina,cred ca se va simti mai bine in panant decat in ghiveci..... :hug:
 

MASCHA

Active Member
Adriana si a mea este la fel,dar sunt convinsa ca in pamant va vegeta ca lumea si va recupera.
 

MASCHA

Active Member
Sieboldii mea dupa ce a lastarit si a inflorit frumos,vad ca se usuca.Teksa care este plantata la 20 cm de ea nu are nimic.Ce pot sa-i fac ?
La fel mi s-a intimplat cu Lemon-Dream:(
 

adrianam

Well-Known Member
La mine nici macar nu a dat vre-un lastar! :(

Si eu am cateva clematite care s-au comportat la fel.
Dupa ce au inflorit, sau chiar doar la faza de boboci, desi pareau bine dezvoltate, s-au uscat complet. :oops:
 

MASCHA

Active Member
Adriana ai plantat-o in gradina?Eu, da,a fost vedeta gradinii la cat de frumos a inflorit si cum s-a dezvoltat si dintr-odata s-a uscat.Nu imi ramane decat sa o tai si sa sper ca v-a da din nou :(
 
Sus