Clematis Florida Sieboldii

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Clematis florida var sieboldiana

Flori albe duble cu mijloc violet. Tara de origine: Japonia.
Sensibila la ger, necesita protectie peste iarna.

Diametrul florii 7-10cm
Grupa 3 de taiere
Inaltime: 1.5 - 3.0 m
Perioada de inflorire: iunie - septembrie
Expunere: la soare
Zona USDA: 7b-9b

 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Pozele sunt de la prima inflorire in iunie, plantata fiind in primavara. M-a surprins numarul mare de flori. Abia astept sa o vad inflorita anul acesta.
 

bradut

Well-Known Member
Pare tare harnicuta, intr-adevar. Si daca mai pun la socoteala si floarea, pot spune ca este intr-adevar o clematita... :visator:
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Este in gradina. Chiar azi am verificat-o. Peste iarna am culcat-o pe pamant, facuta colac. I-am pus deasupra o mana de paie si niste caramizi peste, ca sa tina paiele pe loc :rofl:.

A trecut cu bine peste iarna, are cei mai mari muguri dintre toate clematitele. Deja i-au aparut frunzulite mici.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
:eek: Pai nu s-au frant lastarii? Ca mie mi se par foarte fragili, un-doi se indoaie :?
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Nu era prea mare. Lastarii se îndoaie usor, dar ne se rup la fel de uşor, chiar dacă plezneste coaja.
 

fixpix

Active Member
R@MONA a spus:
Daca vei inradacina lastari, ma inscriu si eu pentru un butas! :D
Mi-ai citit gandul... SI eu ma trec pe lista la un lastarel inradacinat!

Eu as tine-o in ghiveci, pe terasa, langa o coloana groasa de beton. Unde sa fie admirata!

Asadar Caramell, la treaba!
:)
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
:rofl: Ok, o sa incerc sa experimentez metoda de inradacinare a Ramonei.
Mai e si Miki inscrisa pe lista, inca din iarna. :mrgreen:
 

fixpix

Active Member
Sori, Caramell. Daca nu e pe lista asta, nu conteaza!
Stii, totul la vedere si pe forum
:rofl: :rofl: :rofl:

La cate cereri o sa ai, cred ca poti de pe acuma ingropa toti lastarii in pamant!
Asa ca nu prea o sa te bucuri de flori anu asta...
:evil:
 

alfa

Active Member
Ia mai lasati-o pe Caramell, nu sariti toti pe ea :rofl: cum adica sa ramana fara flori anul asta? Ia, ca acusi scot lista de anul trecut sa vedem cine mai poate fi pentru cate un lasaterel de sieboldii. 8 bucati au sosit in tara la comanda de anul trecut. :evil:
 

fixpix

Active Member
Asa Alfa, scoate lista.
Io o si vad pe Caramell facand o umbrela cu lastarii ingropati in pamant :rofl:
 

alfa

Active Member
Zau asa, ce s-o fi intamplat cu celelalte 7 bucati? Numai Caramell s-a bucurat de flori anul trecut?
 

Pocalinda

Member
Hai ca daca m-ati deconspirat :) trebuie sa zic si eu ca am avut trei flori divine.
Nu a avut o dezvoltare spectaculoasa fiind pusa la semiumbra,chiar umbra.Asa ca in toamna am mutat-o,sper sa fi rezistat si sa se dezvolte mai bine anul acesta.
Tineti-mi pumnii si va dau lastari cu drag.
 
Sus