Clematis Duchess of Edinburgh

clematite

Well-Known Member
As fi recunoscatoare daca cineva m-ar invata.
Eu am facut asa:
click img, copy image location, paste
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Pe ce site ai incarcat pozele? Vezi ca e foarte simplu pe http://postimage.org/ , iti faci un fisier cu poze, pe postimage mergi pe browse, dai open la poza aleasa, marchezi continutul pozei (family safe), upload si dupa ce se incarca copiezi linkul al treilea, de sus in jos, cel in dreptul caruia scrie Thumbnails for forums1
 

clematite

Well-Known Member
claude a spus:
Pe ce site ai incarcat pozele? Vezi ca e foarte simplu pe http://postimage.org/ , iti faci un fisier cu poze, pe postimage mergi pe browse, dai open la poza aleasa, marchezi continutul pozei (family safe), upload si dupa ce se incarca copiezi linkul al treilea, de sus in jos, cel in dreptul caruia scrie Thumbnails for forums1
Ahaaa, acuma inteleg ce e cu albumele , cand dau pe poze,.... :gandit:
Tot complicat ramane. Ma intreb insa, cum de eu pot sa le vad, si voi nu? :nu stiu:

Va urez noapte buna.
 

laural

Well-Known Member
Maria vezi ca la Categoria "Despre noi" la " Album" este o postare Autor Floria " Program usor de postat fotografii in forum " Urmareste pasii de acolo......
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Nu, eu nu am protejat-o. Desi face parte din grupa clematitelor Florida. Nu a avut nicio problema iarna trecuta, si avea 3m inaltime.
 

Roxana Peled

Active Member
Ce mult ma bucur :D
Am luat si eu una in toamna asta si tare mult imi doresc sa se prinda si sa-mi infloreasca la anul, e o clematita superba! :indragostit:
 

Ioana Hotea

Active Member
Buna!
Am plantat o Ducesa acum aproximativ o luna (prima clematita plantata), dar am asezat-o la semiumbra. Initial credeam ca soarele de dimineata ii va ajunge dar se pare ca nu ii prieste. E verde dar o parte din frunze au inceput sa se decoloreze (un verde mai deschis). De asemenea nu da nici un semn de inflorire, cu toate ca e destul de marisoara. Celelalte pe care le-am luat, cam la aceeasi inaltime, au flori sau boboci, ea nimic. Nu se usuca si nici nu e "pleostita" dar pare suparata..
Ce sa fac? Sa o mut la soare acum, sau sa astept pana la toamna? Mi-e frica sa nu o pierd daca o las aici, dar si sa o mut atat de repede de la plantare mi-e cam frica..
Ce ma sfatuiti?
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Are nevoie de soare.
Cu cat mai repede cu atat mai bine. Scoate-o cu cat mai mult pamant in jurul radacinii. Si in noua pozitie, uda din abundenta o data, de 2 ori pe saptmana, pana esti sigura ca s-a prins. Dupa ce o muti, nu o lasa cu tije foarte lungi, scurteaza-le pe la 50cm. Va face ea altele.
 
Sus