Clematis Duchess of Edinburgh

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
:rofl:
Sunt de parere ca in acest moment este cea mai frumoasa dintre clematitele mele. Cu forma compacta, florile mari, albe si bogate atrage imediat privirea.

Belle of Woking o urmeaza indeaproape, dar fiind nou plantata, mai dureaza putin pana va arata de ce e in stare. Florile sunt foarte asemenatoare:

Belle of Woking
 

bebe Iris

Active Member
:rofl:
E foarte frumoasa asa indesata. A mea a inghetat, a dat alti lastari de jos, dar se tot duuuuuc catre soare :D ...nici urma de flori inca.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
E o clematita ce nu infloreste la umbra. Acesta este si motivul pentru care anul trecut, in primavara am ratat prima inflorire. Initial o plantasem la semiumbra.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
O poti muta si acum, sau la vara. Sa nu o muti insa toamna tarziu, inainte sa vina gerul, ca sa aiba timp sa isi acomodeze radacinile cu noul sol inainte de inghet.
 

Dea

Active Member
Ducesa mea " poloneza" a decis sa isi deschida floarea simplu, insa este frumoasa si asa!


E adevarat, bobocii cu care a venit au inflorit acum, sa fie aceasta o explicatie plauzibila? sau asa va inflori si in continuare?
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Sper sa ma insel. Dar ducesa ta seamana pana la identificare cu o cu totul alta clematita, Mme Le Coultre. Vedem cum va inflori la vara, cine stie...
 

Dea

Active Member
Caramell, din poza, intr-adevar, in acest moment zic si eu ca pare a fi mai mult Mme Le Coultre. Sa vedem ce face mai incolo! :roll:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
:rofl: Na, ca de cand a facut CAramell pasiune pentru clematite nu mai aveti scapare, una-doua va spune ca vi s-a furisat in gradina cineva incognito
 

lelia

Well-Known Member
Cred ca o sa ne contamineze pe toate ,are niste frumusetii :visator: stie totul despre ele ,o placere sa-i privesti fotografiile si sa-i citesti postarile .

Dea ,e foarte frumoasa printes ta ! sa te bucuri de ea !
 

Dea

Active Member
claude a spus:
:rofl: Na, ca de cand a facut CAramell pasiune pentru clematite nu mai aveti scapare, una-doua va spune ca vi s-a furisat in gradina cineva incognito
:rofl: macar e frumoasa "incognita poloneza", altfel, cred ca eram foarte dezamagita! Totusi, imi doream Ducesa ... Cine stie, poate imi rezerva surprize!

Caramel, esti minunata!

Lelia, multumesc! :D
 

alfa

Active Member
Dea a spus:
Ducesa mea " poloneza" a decis sa isi deschida floarea simplu, insa este frumoasa si asa!


E adevarat, bobocii cu care a venit au inflorit acum, sa fie aceasta o explicatie plauzibila? sau asa va inflori si in continuare?
Cred totusi ca nu ar fi Madame le Coultre.
Uite Carmen, unele din florile sunt defapt semiduble. Cred ca la anul va inflori corect :D
 

Dea

Active Member
alfa, sa ai gura de aur!!! si sa fie asa cum spui! Imi doresc tare mult sa fie ducesa! :D
 
Sus