Clematis Blue Angel

Dea

Active Member
"Bred by Brother Stefan Franczak (Poland, 1990).
Group 3, Large-flowered, Late.
Blue. 4 to 6 petals. Average diameter 4". Single bloom form. Early summer to early autumn.
Height of 10' to 12' (305 to 365 cm).
" sursa helpmefind.com

O clemtita absolut superba, de efect in orice gradina! O recomand cu mare darg! :D
 

lelia

Well-Known Member
Cu adevarat superba ! pozele sunt de revista ! :visator:

Si mie imi place mult !are o crestere viguroasa si pare sa se adapteze bine in gradinile noaste .
 

Dea

Active Member
Daisy, Lelia, va multumesc!
Intr-adevar, are o crestere viguroasa. S-a indesit mult in cei 3 ani in gradina. Infloreste din abundenta, iar florile sunt minunate, nu incetez sa le admir. Sperba, ca si nuanta de contrast in gradina, o particica din cer, coborata pe pamant. Isi merita numele pe deplin! :D
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Dea, superbe poze, superba clematita, cand am vazut florile la a mea m-am felicitat ca am avut inspiratia sa o iau in toamna, am luat-o de la Maria, si era o inlocuitoare pentru un trandafir care lipsea, deci a fost un noroc pentru ca nu era in plan. A mea e inca doar un lastar care a facut multe flori in varf, dar cand am vazut florile m-am indragostit de ea :indragostit:

 

Dea

Active Member
Multumesc mult Claude! :hug:
Este minunat ca ai ales-o tocmai pe ea, drept inlocuitor! Va fi de o reala incantare in gradina ta. Deja este, uite cate flori a facut! :D
Sa-ti traiasca si sa se faca mare si viguroasa!
 

alfa

Active Member
E minunata! :hipnotizat: :hipnotizat: Si combinatia cu trandafirul rosu e....de vis :visator: :visator:
 

elenafles

Active Member
Vai ce superba e. :visator: O am si eu .E in anul II si acum se pregateste de inflorit.Anul trecut mi-a facut o singura floare amarata si deformata, eram tare dezamagita ca am cumparat-o.Acum, ca o vad pe a ta,ma felicit ca am fost inspirata.
 

Dea

Active Member
Multumesc mult alfa!
Imi place si mie combinatia cu Sympathie, dar dupa ce va mai creste si Aloha, cred ca va fi chiar mai placuta combinatia cu acesta. :D

Elena, asteptam poze cand incepe sa infloreasca. Si a mea in primul an a facut flori mai putine. A ta, fiind in anul II, cu siguranta iti va oferi placerea de a-i admira multitudinea de flori!
 

carla

Active Member
Fabulozisim chiar, daca pot sa sa ma exprim asa :rofl:
Foarte frumoasa, Dea, sa-ti traiasca!
 

Dea

Active Member
Dragele mele, multumesc mult! Ma bucur ca va place clematita! Eu sunt, realmente, topita dupa ea :D !
Imi place si combinatia acesteia cu Aloha
Dar si cum arata pe fundalul lui Sunblest
 

R@MONA

Active Member
Arata de revista in ambele combinatii ! Cum nu am nici clematita, nici trandafirii, imi ramane doar sa le admir pe ale tale ! :)
 

nicol

Member
wow, :eek: , cat poate fi de frumoasa!!!!!!!!!!! Sa declar ca eu nu am niciuna? :oops: Acum parca imi pare rau! Maria, ma treci si pe mine cu o frumusete din aceasta pentru toamna? :oops:
 
Sus