Clematis Belle of Woking

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Clematis Belle of Woking

Flori duble, lila cu stamine galbene. In timp, culoarea florilor devine alba. Florile au un parfum discret si sunt un magnet pentru albine.
Tara de origine: UK.

Diametrul florii 10-15cm
Grupa 2 de taiere
Inaltime: 2.0 - 2.5 m
Perioada de inflorire: mai-iunie, septembrie
Expunere: soare sau semiumbra
Zona USDA: 4-9b
Obtinuta din: 'Candida' x 'Fortunei'

 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Astea batute sunt superbisime!!!! :D
Carmen,poza e a ta?Na,ca intrebai prosteste....am vazut albumul :)
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Da, e si usor parfumata. Desi uit mereu sa miros florile din gradina, acesteia nu i-am putut rezista si am avut surpriza sa constat ca are un parfum discret. Ca si Duchess of Edinburgh de altfel. Poate de aceea sunt atat de atrase albinele de aceste 2 clematite.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Carmen draga mea, eu fac liste pe baza informatiilor de la tine pentru urmatoarea comanda de clematite. Si frumoasa asta si-a gasit loc in lista mea, evident!
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
:rofl: Merita un loc in gradina.
Dar, daca ar fi sa aleg acum intre ea si Ducess of Edinburgh, as alege ducesa. Singurul motiv ar fi faptul ca Bellei in timp i se decoloreaza florile si devin de un alb usor cenusiu si nu albul acela pur al ducesei.
Ducesa ramane alba. Dar abia dupa ce le vad florile si la a doua inflorire iti pot da informatii mai precise.

Ce clematite ai deja in gradina? :D
 

anasstasia

Active Member
Si mie mi-e draga. Important e ca a supravietuit, iar draga de ea avea si 3 flori. Anemice, insa le avea.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Ce dragalasa e asa ciufulita! :rofl:
Imi place, indiferent cum o chema-o. e de urmarit evolutia ei la urmatoarele flori.
 
Sus