Clematis Avant-garde

cristinaf

Well-Known Member
Eu la clematite nu am reusit sa inradacinez din butasi nimic pana acum. Desi am avut cresteri si de 5 cm, poate si mai bine, cu frunze si tot tacamul, in pamant nu au avut niciun fir de radacina.
Mai incerc anul acesta varianta cu marcotatul.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Eu am marcotat anul trecut un fir de Logoon si s-a prins, acum are si boboc. Am pus si 3 butasi, unul are mici crestei dintr-o pereche de muguri, sper sa faca si radacini, ceilalti 2 s-au uscat.
Eu zic ca e mai cu succes inradacinarea prin marcotare decat din butasi
 

fixpix

Active Member
Camik a spus:
Cred ca s-a prins ca au dat ceva cresteri noi]
Zic sa nu te bucuri prea devreme. SI eu am tot pus in pamant lastari taiati, o perioada a dus-o bine, au dat lastari verzi mititei, apoi au murit.
Mai asteapta un pic sa vezi daca se si deschid mugurii aia in adevarate frunze :)
 

Camik

Active Member
Stiu ca exista riscul sa nu se prinda dar eu am incercat.Ar fi prima prinsa in pamant .
Mai am una prinsa in apa ,tot din butas.Acum are flori (mr. president)
Daca ma uit mai bine cred ca deja are frunzulite...
 

Camik

Active Member
Lastarelul de avant-garde a avut un moment de repaus ,credeam ca se duce ...
Acum a inceput sa cresca dar cu viteza melcului .

Anastasia am grija in continuare de el ca sa prinda forta pt. drumul spre tine.
 

Camik

Active Member
Am pierdut lastarul de avant -garde.
A stat atatea luni fara sa miste.
Imi pare rau Anastasia ,am sa-ti pun in primavara urmatoare altul dar in apa .
 

Camik

Active Member
Am pus lastar la inradacinat in apa de data aceasta si am reusit sa o prind.
Anasstasia cand vrei sa ti-o trimit sa-mi dai mp cu adresa.O tin afara in ghivecel si s-a adaptat f. bine.
Pot sa o tin si pana la toamna daca vrei .
Nu te costa nimic. :hug:
 

adrianam

Well-Known Member
Cum ai pus butasul?
Un nod in apa si unul afara?
Era butas lemnificat?
I-ai pus si ceva in cap sau fara nimic acoperit?
 

Camik

Active Member
Am pus bucati lemnificate (30cm) intr-o galetusa de 1L cu apa+atonic.Un nod in apa.
Din 4 bucati doua au facut radacini .Nu am acoperit cu nimic.
 

adrianam

Well-Known Member
Multumesc, Camik!
Am pus is eu vre-o 5 bucati intr-o sticla cu apa si am racait un pic tulpina si nodul din apa. Nu am atonik, poate reusesc sa iau dupa-amiaza de la fito-sanitare.
Mi-au furat o o clematita din gradina de la munte, dar mi-au lasat partea aeriana ce se catarse intr-un trandafir. Asa ca nu am avut ce face si am taiat-o bucati pe care le-am pus in apa.
Pana acum nu am reusit sa prind nici o clematita din butasi, iar marcotaje nu am incercat decat o data, dar fara succes.
 
Sus