Clematis Andromeda

belisima

Well-Known Member
Flori semiduble primavara si simple vara, albe cu o dunga roz pe centrul petalei. 6-15 petale. Stamine galbene.
Tara de origine: UK

Diametrul florii 15-20cm
Grupa 2 de taiere
Inaltime: 2.5 - 4.0 m
Perioada de inflorire: mai-iunie, septembrie
Expunere: soare, semiumbra



Grupa a II a de taiere,2 infloriri,lunile mai-iunie,cu flori duble,sfarsitul verii cu flori simple
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Cand il gasesti da de stire! Pasul urmator este sa incerci si o marcotare, ceva... :rofl::rofl:
 

belisima

Well-Known Member
nu vreau sa fiu carcotasa 8) dar nu prea ma impresioneaza andromeda,e cam stearsa...nici alba,nici roz,nici cu dungi,nici fara dungi :mrgreen:
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Nu vrei sa ne arati o poza mai mare? Ca sa intelegem si noi ce te nemultumeste...:rofl:
 

anasstasia

Active Member
Asta cam asa e :rofl: :rofl: Mai ales ca este pe una din listele viitoare. Deci daca eu am ales-o TREBUIE sa fie foarte frumoasa! :mrgreen:
 

R@MONA

Active Member
Incerc sa pun maine poze cu a mea: petalele sunt albe, albe!!!! Nu au picatura de roz pe ele!!!! :cry: :cry: :cry:
E de la polonezi; initial am crezut ca am 2 Ducess ofEdinburg, dar frunzele sunt diferite. Dar de ce nu are roz???? :x :x :x
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Are soare de dimineata pana seara? Ca unele mai mai fac florile mai decolorate daca au foarte mult soare :?

Daca nu o vrei ca e alba da-mi-o mie, ca tot am cumparat eu una alba dubla de grupa 2 si a iesit o necunoscuta cu flori bordo simple, de grupa 3 :mrgreen:
 

belisima

Well-Known Member
a mea are soare toata ziua :) si are urme de roz prin ea...poate la umbra nu se coloreaza...
 

R@MONA

Active Member
Are soare; o am in ghiveci, ca si pe celelalte; dar nu e nici urma de roz, macar un piiiic....cand au venit, aveau boboci....sa fie din cauza stresului?
Ii mai acord o sansa, poate cand face urmatorii boboci, va fi ceea ce trebuie...daca nu, innebunesc! :x Problema e ca toate au ceva probleme :-Mazury inca nu s-a deschis- ; Patricia A. F. Pafar e un roz sters, sters, in niciun caz floarea superba de pe eticheta sau din gradinile voastre!
Sau sa fie din cauza fertilizarii ?Le-oi fi pus prea multe? In ghivece am pus coji de oua si de banane; le-am dat o dat pe saptamana ingrasamant lichid pt. trandafiri; cand au sosit le-am stropit cu Bionat;apoi cu macerat de urzici ... :x :x :x
 

claude

Well-Known Member
Moderator
:eek: Mamaaaa, tu le-ai drogat :rofl:

Mie mi s-a intamplat anul trecut cu Lagoon, am crezut ca e altceva pentru ca primele flori, deschise dupa ce am transplantat-o afara, erau alb-galbui in loc de albastru...asa ca asteapta calma tura 2 de flori si pe urma mai vezi ce si cum. :wink:
 

anasstasia

Active Member
Dar eu stiu ca nu trebuie sa zapacesti clematitele, doar sa primeasca ingrasamint care se descompune lent, in timp. Tu chiar ca le-ai drogat :rofl: :rofl: :rofl:
 
Sus