Clematis Alpina

nick1971

Active Member
Inaltime 2,5-4 m;
infloreste la sfarsitul lui aprilie si in mai;
prefera semi-umbra sau umbra;
taierea nu este obligatorie, facandu-se doar daca se doreste disciplinarea plantei;
ii place sa se catere in copaci;
este foarte rezistenta la ger (zona 3, -35 de grade);
este originara din centrul si sudul Europei.
 

nick1971

Active Member
de-asta am si specificat :D
azi am facut ceva achizitii la clematite si doream sa fac topic ptr cele ce nu au
maine o sa fac poze etichetelor :)
daca fac probleme, o sterg :oops:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Ai pantat-o intre alte 2 clematite? Mie mi se par cam apropiate, daca le formezi cum trebuie o sa se cam inghesuie
 

nick1971

Active Member
intre un trandafir roz si clematita royal velours, lasa-le inghesuite :) royal velours face niste floricele cam mici
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Foarte frumoasa si delicata! :D
La anul poate imi iau si eu niste clopotei :rofl:
 

Roxana Peled

Active Member
Si ziceti ca-i place semiumbra si umbra? ... si copacii?
Am una cumparata asta primavara care sta intr-un ghiveci pentru ca nu am stiut unde sa o pun si am si un loc semiumbrit sub un mar unde vroiam sa plantez ceva urcator dar nu stiam ce :idea: problem solved!!! :)

PS. eu credeam ca toate clematitele vor soare. Saraca, ce-am mai tinut-o in soare :rofl: . Nu-i de mirare ca nu-i mergea prea bine!
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Roxana Peled a spus:
Si ziceti ca-i place semiumbra si umbra? ... si copacii?
Alpina mea are soare de diineata pana pe la ora 14 si o duce de minune, anul asta s-a facut un mostru inalt de 2,5 m si lat de 1 m, am incurcat-o cu ea ca a invadat-o rau pe vecina ei putin mai timida :mrgreen:
Atentie la baza, clematitele vor racoare la radacini, ori plantezi in fata ei ceva care sa-i umbreasca picioarele ori pui mulch gros, 10 cm
 

Roxana Peled

Active Member
Plantez tufe, am gradina mica si fiecare cm patrat conteaza :D .
Cum au radacinile, adanci sau superficiale, trebuie lasat spatiu mult de la baza ei pana la prima tufa?
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Radacini adanci...plantezi tufa in asa fel incat soarele de la orele mai fierbinti sa fie oprit sa bata pe radacinile clematitei...distanta...in functie de cat de larga se face tufa, clematita merge drept in sus, nu ocupa spatiu in ...grosime, adancime, ca nu stiu cum sa-i spun :oops:
 

Roxana Peled

Active Member
multumesc frumos, o sa o "acopar" cat pot eu mai bine :D
o alta intrebare, ca vad ca te pricepi!

Am cumparat planta asta in primavara si fiind in plin santier nu am avut unde sa o plantez asa ca am pus-o intr-un ghiveci nu prea mare si :| in casa. A inflorit frumos saraca, s-a si dezvoltat frumos dar a fost atacata de un paianjen (evident ...in casa!). Am scos-o afara, am scapat-o de paianjen, am tuns-o si ...culmea, saraca a mai inflorit o data. Nu arata minunat, i-au dat mugurasi dar are inca frunze uscate si nici nu a mai crescut. E adevarat ca nici nu am mutat-o din ghiveci :oops:

Intrebarea: sa o pun la anul in "pozitia strategica" pe asta sau sa cumpar alta? Mai are sanse sa recupereze un start asa de prost? Am luat-o de la Brico cu vreo 15 lei ... n-ar fi mare lucru sa cumpar la primavara una noua si "nechinuita" :)
 
Sus