Clematis Alpina

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
La anul planteaz-o in gradina. Clematitele sunt plante destul de rezistente, dar nu le sari de la udare, mai ales daca stau in ghiveci.
 

Roxana Peled

Active Member
Am mutat-o intr-un ghiveci mai mare pana una alta. Astept pana in primavara sa vad cum ii merge si daca totul e ok o mut la loc definitiv!
Multumesc pentru sfaturi! :D
 

Roxana Peled

Active Member
Iata ce lucruri interesante afli din forumul asta - buddleja davidii e sensibil la ger :gandit:
Am si eu unul cumparat in primavara anului trecut. La vremea aceea l-am plantat in gradina. A crescut foarte repede si a inflorit frumos - florile miros a floarea soarelui in opinia mea :) .
Toamna trecuta am inceput constructia casei si a trebuit sa-l scot de unde era impreuna cu tot restul de plante din gradina, toate trebuind inghesuite in ghivece sau in ce o fi intr-un colt de curte (curtea este mica iar un santier e ca o bomba cu raza lunga de actiune - distruge tot pe dublul razei lui). Neavand atatea ghivece, buddleja saracul a ajuns plantat intr-un sac de rafie plin cu pamant. Mai tarziu in iarna au venit hotii la metal (ca pe orice santier romanesc :) ) si neavand in ce sa care fierul mi-au smuls sacul de rafie de la buddleja si a ajuns aruncat pe trotuar cu pamantul imprastiat. L-am gasit de dimineata, l-am adunat cu tot cu pamant intr-un colt dar nu l-am mai pus in nimic. Asa a iernat.
In primavara avea scoarta crapata si am crezut ca e mort. Vroiam sa-l arunc cand am vazut un punctulet de muguras pe trunchi. L-am plantat intr-un ghiveci si acum are mai mult de 1,5 m si e inflorit tot.

Concluzia. Am crezut ca a fost atat de grav afectat de ger pentru ca a iernat pe beton si cu prea putin pamant dar se pare ca sunt in general sensibili la ger. Acum stiu si la iarna o sa-l protejez un pic desi vad ca de supravietuit supravietuiesc oricum :D
 
Sus