Clematis alpina Albina Plena

claude

Well-Known Member
Moderator
Clematis alpina (macropetala ) Albina plena face parte din grupul Atragene. Apartine grupei 1 de taiere (nu se taie).
Inflorire - primavara (luna aprilie-mai)
Este o varietate obtinuta prin incrucisarea C. fauriei x C. sibirica, de catre Magnus Johnson (Suedia), in 1982
Se preteaza la cultivarea in zonele climatice 4-9
Repeta inflorirea

Deci, clopoteii mei infloresc :)
 

gabrielais

Active Member
Este superba!! :eek: Sa iti traiasca si asteptam sa ne tii la curent cu evolutia ei. Deja figureaza pe lista mea de cumparaturi :wink:
 

bradut

Well-Known Member
Da, din cauza ta m-am clopotit si eu cu asa frumuseti, doua la numar: Pamela Jackman si Lagoon. Si problema e ca mai vreau! :rofl:
 

monika 82

Well-Known Member
Wow, ce frumoasa este, si eu ador "clopoteii", am doar lemon dream, am observat inca doi frumosi la dna Maria(clematite), dar lista mea de clopotei este mareee :D
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Ba da, Roxana, sunt unele de grupa 1 care repeta inflorirea ;-) Evident ca nu asa abundent ca prima inflorire dar cateva floricele mai fac....ar mai fi si C. alpina Lagoon care face glumita asta cu reinflorirea si iti spun pe verificate pentru ca o am in gradina :)
 

Roxana Peled

Active Member
Serios!? Ce bine ar fi ca pe aia o am si eu :marfa: . Pana acum am tinut-o in conditii improprii saraca, am crezut ca am pierdut-o la un moment dat si nu prea a avut ocazia sa se desfasoare. Abea in toamna am reusit sa o plantez in gradina si din primavara asta a inceput sa creasca frumos :indragostit: . A facut si vreo 3-4 floricele dar numai pe la baza si nu m-am mai intins prin namol sa-i fac poze :)
Cand sa ma astept la o reinflorire? Si daca mai face doar o floare si eu tot sunt fericita!
 
Sus