Ciuperci "la ghiveci"

michaela

Active Member
Am cumparat din Australia niste plantute si nu mare mi-a fost mirarea cand acum cateva zile in ghiveciul cu planta respectiva am gasit niste ciuperci mici miniaturale.... :x
deci e clar ca putem importa cu plantele si diversi daunatori (am fentat vama de fitosanitar)
bine ca n-a fost cinestie ce paianjen!!!! :eek:
le-am pozat langa un cutit de bucatarie normal... cu lama de 10cm
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
A fost riscul tau Micha draga .Australia este extrem,extrem de constiincioasa in privinta certificatelor.La ei plantele importate de firme sau aduse de persoanele fizice din alte tari sunt tinute in carantina cel putin o luna.A fost un caz hilar si trist in acelasi timp in care un cetatean care se intorsese din Mexic cu un frumos cactus si-a luat dupa o luna respectiva planta din vama -carantina si la o alta luna au izbucnit din el zeci de tarantule care au invadat gradinile de jur imprejurul locuintei individului.(Nu stiu daca nu cumva am mai spus povestea fiindca m-a marcat si este FOARTE ADEVARATA). Nu neaparat de atunci :mrgreen: dar in general sunt circumspecti ceea ce ar trebui sa facem si noi la orisice import.......Uite tu esti dovada vie :( .Nu stiu la citi s-a intimplat asta dar..........un semnal de alarma :mrgreen:
 

cornelia

Fondator
Membru staff
De teama/grija sa nu patesc ceva de genul asta nu m-am fofilat niciodata de fitosanitar, oricat de scump ar fi fost.
 

michaela

Active Member
stiu......... dar mi le-a trimis cineva.... asa cum am zis... fenta!
de intrat sigur nu intra... dar de iesit... a fost mai usor si declarat altceva, in plic cu bule :wink: in 8 zile le-am avut
nu acelasi lucru pot sa-l spun despre SUA :x
 

michaela

Active Member
cornelia a spus:
De teama/grija sa nu patesc ceva de genul asta nu m-am fofilat niciodata de fitosanitar, oricat de scump ar fi fost.
culmea e ca eu n-am primit frunzele comandate din SUA cu fito cu tot.... mi-a dat saraca fata jum din bani inapoi si mi-a zis ca a avut o comanda pt romania care a ajuns dupa o luna,,,, de-asta marea majoritate se tem sa trimita la noi.
intr-o luna oha plante sau frunze .....nici nu mai vb :x

dar din australia......... fara nici un fito si le-am avut in timp record.... normal c-am fost superincantata si eu si cel care mi-a trimis plantele, dar el stia mai mult.... caci propunerea a fost a lui.... trimite in UE de multi ani asa, la nemti, englezi... etc... :wink:
 

michaela

Active Member
Gabiuta a spus:
A fost riscul tau Micha draga .Australia este extrem,extrem de constiincioasa in privinta certificatelor.La ei plantele importate de firme sau aduse de persoanele fizice din alte tari sunt tinute in carantina cel putin o luna.A fost un caz hilar si trist in acelasi timp in care un cetatean care se intorsese din Mexic cu un frumos cactus si-a luat dupa o luna respectiva planta din vama -carantina si la o alta luna au izbucnit din el zeci de tarantule care au invadat gradinile de jur imprejurul locuintei individului.(Nu stiu daca nu cumva am mai spus povestea fiindca m-a marcat si este FOARTE ADEVARATA). Nu neaparat de atunci :mrgreen: dar in general sunt circumspecti ceea ce ar trebui sa facem si noi la orisice import.......Uite tu esti dovada vie :( .Nu stiu la citi s-a intimplat asta dar..........un semnal de alarma :mrgreen:
Gabiuta......cu riscul de-a te dezamagi.. in multe state se elibereaza sute de fitosanitare fara sa se vada macar plantele.... asta mi-au zis-o multi de la care am cumparat, sunt bani inghitit de stat...

Nu vb de SUA si Australia care saracii au importat atatia daunatori, incat si-au luat masuri draconice la importuri
si asa cum au vazut multi.... au fost adusi pe vapoare... in Constanta... paianjeni scorpioni si alte minuni.......
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Nu ma dezamagesti :) ca stiu ca se mai face si asa ceva.Insa trebuie de avut grija.Cel putin in principiu :mrgreen:
 

michaela

Active Member
Sint pentru si eu! - dar sa se faca pe bune. nu asa .... doar pe hartie... sanchi s-a tratat cu a... substrante si b... solutii dar in realitate Ioc! :(
 
Sus