Cires - Prunus avium

oana_oana

Member
a reusit cineva sa prinda un pom din seminte de cirese cumparte de pe piata??
eu am pus cateva seminte de la cirese, cumparate de pe piata,intr-un ghiveci dar nimic inca. erau niste cirese mari si coapte foarte bine.
as vrea sa prind soiul ala de cirese mari pietroase si rosul acela inchis.
 
A

Anonymous

Guest
Cauta sa gasesti subiectul cresterii fructiferilor din seminte,a mai fost o discutie pe tema asta.Nu obtii aceleasi fructe,obtii fructe mici si rare,iar perioada de intrare pe rod e extrem de tarzie.Cumpara pomi altoiti.
 

Ioana

Member
Ciresi atacati de grauri

Draga familie egradini :D,

Am la tzara in Vrancea o mica livada cu ciresi. Soiurile nu le cunosc dar pot sa va zic ca am fructe de la sfarsit de mai pana prin iulie. Problema cea mai mare este ca in mai, cand leaga primele cirese, alte fructe nu mai exista si graurii si alte pasari devalizeaza copacii.

Oricat de mult as iubi pasarelele, fac totusi o paguba importanta. In primul rand ca nu mananca civilizat :D si raman cirese jumulite pe ramuri si putrezesc si afecteaza si celelalte fructe. In al doilea rand, fiind stricate/jumulite, ciresele nu mai pot fi vandute si o "scutesc" pe bunica mea de o suma frumusica :(.

Am incercat sa punem o sperietoare in copac, precum si clopotei, dar nu au avut mare succes.

Ce ma puteti sfatui?

Ioana

p.s. Sfatul cel mai bun - dupa ce va fi pus in practica - va aduce cadou cirese pentru dulceata - promit!
 
aceiasi problema o au si stuparii.
uite o propunere :cauti un zmeu cu o pasare desenata,de preferinta uliu sau alta rapitoare mare, unele sunt gonflabile, daca nu gasesti gonflabile,atunci faci rost de un balon meteo umflat cu heliu ,legi zmeul deasupra lui si-l inalti la vre-o 75-100 m.
 
da ,incearca. mai sunt si niste dispozitive electronice care emit niste sunete care le deranjeaza, dar cu timpule obisnuiesc
 

Ioana

Member
Ok. Multumesc. O sa incerc :)
Am fost oarecum sceptica pentru ca imi inchipuiam ca nu se sperie atat de repede de un uliu desenat :)
 

zamfira

Member
Se zice ca daca reusesti sa prinzi un graur, si sa il legi sa il vada ceilalti cum se zbate, ceilalti nu mai vin .
Nu am incercat soutia asta :D.
Noi avem priobleme la vie, dar nefiind tare multa , am cumparat plasa si o acoperim .
Succes !!
 

Ioana

Member
Nu cred ca ajunge protectia animalelor intre vii unde este bunica mea. :D Si mi-ar fi si mila de pasari, oarecum. As vrea sa le sperii mai degraba, desi, este posibil sa imi pierd elanul pacifist cand o sa le vad buluc pe copaci...
 

Ion

Member
Exista plase speciale pentru pasari. Eu am cumparat si sunt eficiente. Problema este ca sunt scumpisoare si daca pomii sunt mari este mai greu. Dar nu cred ca este alta solutie eficienta. Si afara sunt grauri si ei tot la fel procedeaza, atat l avie cat si la pomi.

Plase de care zic am vazut si la bricostore si la praktiker.

Cand se coc ciresele, iti dau adresa. :D

Succes!
 

Ioana

Member
Multumesc Ion,

Plase impotriva pasarilor am vazut pe statui, in Timisoara de exemplu. Aveau niste tzepi catre exterior.
Dar acolo era oarecum usor pentru ca statuia nu era foarte mare si avea si o forma regulata. Cred ca ar trebui sa fac ca niste schele in jurul copacilor si acolo sa fixez plasa. Din pacate cred ca este cam scumpa solutia asta. :(
 

zamfira

Member
Poti sa pui pe fiecare pom o plasa .. practic ii imbraci coroana in plasa .(o pui ca un batic pe coroana )
Poti incerca la 1-2 sa vezi daca merge .
Plasele sunt de diferite dimensiuni .
 

Ioana

Member
Ma tem ca graurii mei sunt cam ne-educati :D dar merita sa incerc si varianta cu hrana la discretie. Oricum este mai ieftin decat sa imbrac copacii...
 

lili

Member
bluesky1ro a spus:
bunicul(Dumnezeu sa-l ierte ) avea un loc in gradina unde le punea mincare; exact ca si la gaini si nu mai avea probleme... :)
Si tatal meu ...(Dumnezeu sa-i ierte) :( ... facea casute din scandura pentru pasari, pe care le punea in pomii fructiferi. Mereu ne spunea ca sunt folositoare si educate...mananca omizi, ganganii etc....acest obicei il duc si eu mai departe. Atat vreme cat au hrana necesara....nu mai sunt tentate sa se dedea la fructul oprit :wink:
 
noi , cred ca incercam sa uitam ca viata este o lupta, supravietuieste si prospera cel mai puternic , nu conteaza mijloacele.
 
Sus