Cires - Prunus avium

Maya17mia

New Member
exista sanse sa iasa ciresi din seminte ?? eu am pus in 3 locuri in urma cu cateva sapt si sper sa iasa ceva ...
 

calin123

Member
Maya17mia a spus:
exista sanse sa iasa ciresi din seminte ?? eu am pus in 3 locuri in urma cu cateva sapt si sper sa iasa ceva ...
sigur o sa iasa dar nu ceea ce te astepti ,si vei vedea asta peste 5 ani :evil:
in acest caz nu au loc experimentele , pentru 20-40 Ron iei soiuri foarte bune si pomi in toata regula .
 

adi o

Member
cires

ca sa rasara ,samburii de cires dupa recoltare trebuie spalati pt a inlatura pulpa ramasa si pentru a indeparta samburii sterili.dupa spalat se usuca la umbra citeva zile.dupa asta urmeaza stratificarea in nisip umed sau turba in beciuri pina in momentul semanarii :inceputul lunii octombrie.
acuma ce o sa iasa din simburi o sa vezi .in orice caz o sa fie un hibrid inttre soiul mama si polenizator.adica un soi nou.acesta poate sa aiba calitati superioare sau inferioare fata de soiul mama.asa se creeaza noile soiuri.pastrarea calitatilor unui soi nu se poate pastra decat prin altoire.singurele specii care se inmultesc prin seminte ca si soiuri pure sunt corcodusul si prunul rosu.
 

iris

Active Member
In sfarsit am gasit cires VEGA cu fructe amarui la Brico Store Oradea produs de Yurta. Din nefericire nu prea am avut intre ce sa aleg mai erau doar 3 buc. dar oricum ar fi fost tot cumparam unul. Daca stie cineva de unde as putea sa mai cumpar astfel de cires il rog sa ma anuntze si pe mine.Multzumesc anticipat.
http://www.yurta.ro/index.php?include=c ... ord_id=228 :) :) :)
 

egtheb

New Member
Alternativa

Buna ziua tutror,
Pot sa va spun din experienta tatalui meu care are 8 ciresi; in ultimii 3 ani graurii s-au inmultit extrem de mult si au trebuit sa faca de paza ib livada pentru a-i speria. Ce stiu ca nu functioneaza mai mult de cateva ore: un graure capturat si legat la vedere, tot felul de folii de plastic colorate, tiuitoare sirena. Metoda acoperirii cu plasa este foarte costisitoare si necesita materiale suplimentare: stalpi de minim 6 m cat are coroana ciresilor, cabluri de sustinere. Nu mai zic ca este dificil de montat, demontat si accesat pomii astfel acoperiti. Daca ai pune plasa ca o caciula ar fi complicat de cules ciresele plus ca ar distruge ciresele de pe crengile extreme care ar fi oricum accesibile pasarilor.
Mai toate metodele duc in scurt timp la obosnuinta si pierderea eficientei.
As vrea sa incerc un dispozitiv nou, se cheama birdxpeller de la firma bird-x. Acesta este un fenerator de sunete reala inregistrate si se poate regla exact pentru pasarea pe care vrei s-o sperii si poti interrcala sunete de raitor al acelei pasari. Durata si frecventa inregistrarilor poate varia aleator ceea ce face imposibila obisnuirea pasarilor cu dispozitivul.
Pe net se spune numai de bine despre acest dispozitiv. A folosit cineva dintre voi sau auzit de acesta?

Edi
 

pupu

Member
Re: Alternativa

egtheb a spus:
Buna ziua tutror,
Pot sa va spun din experienta tatalui meu care are 8 ciresi; in ultimii 3 ani graurii s-au inmultit extrem de mult si au trebuit sa faca de paza ib livada pentru a-i speria. Ce stiu ca nu functioneaza mai mult de cateva ore: un graure capturat si legat la vedere, tot felul de folii de plastic colorate, tiuitoare sirena. Metoda acoperirii cu plasa este foarte costisitoare si necesita materiale suplimentare: stalpi de minim 6 m cat are coroana ciresilor, cabluri de sustinere. Nu mai zic ca este dificil de montat, demontat si accesat pomii astfel acoperiti. Daca ai pune plasa ca o caciula ar fi complicat de cules ciresele plus ca ar distruge ciresele de pe crengile extreme care ar fi oricum accesibile pasarilor.
Mai toate metodele duc in scurt timp la obosnuinta si pierderea eficientei.
As vrea sa incerc un dispozitiv nou, se cheama birdxpeller de la firma bird-x. Acesta este un fenerator de sunete reala inregistrate si se poate regla exact pentru pasarea pe care vrei s-o sperii si poti interrcala sunete de raitor al acelei pasari. Durata si frecventa inregistrarilor poate varia aleator ceea ce face imposibila obisnuirea pasarilor cu dispozitivul.
Pe net se spune numai de bine despre acest dispozitiv. A folosit cineva dintre voi sau auzit de acesta?

Edi
M-am uitat si eu pe net dupa un asemenea aparat, dar dupa ce am citit mi-am dat seama ca are niste dezavantaje, cum ar fi:
1. pret 550 - 600 lei , eu am doi ciresi=productie max 2 kg = 300 lei / kg cirese din gradina, cam scumpe ciresele mele;
2. daca se prin graurii ca e alarma falsa si nu vine rapitorul ?
3. sursa de ca 220 V pana in pom, asta inseamna ca trb tras fir pana in fundu' gradinii;
4. toti, sau marea majoritate am patit sa ni se fure din gradina, mie mi-au furat un bradut, 2 pomisori fructiferi si div unelte de gradina;
5. poluare fonica, este foarte bine sa stai la curte si la aer curat, DAR de ex azi si nu numai, m-am trezit la 5,30 din cauza cocosilor din vecini, sambata si duminica am program de la boxele bisericii vecine asa ca doar propria alarma mai imi trebuie in gradina, care are senzor de miscare si la orice vrabie/graur/alte zburatoare sa inceapa scandalul.

Si pe mine ma deranjeaza faptul ca vin graurii si imi mananca ciresele, nici eu nu mi-i doresc in curte, dar daca solutiile sunt complicate/costisitoare si fara prea mare efect am sa mananc cirese din piata si doar am sa bucur de flori, umbra si aer curat.
 

egtheb

New Member
RE: Alternativa

Se poate alimenta la 12V fara niciun pericol, fie de la o baterie de masina, fie de la un redresor (pe care-l pui in casa) fie de la celule solare. Se poate seta sa mearga numai ziua si volumul este reglabil. Spre deosebire de sperietorile cu ultrasunete (frecvente inalte care teoretic nu sunt auzite dar copii le aud) acesta scoate sunete naturale, nu sperie prin frecventa sau volum.
Am comandat aparatul; va povestesc daca a functionat sau nu dupa ce se coc ciresele.


Edi
 

zamfira

Member
Mie tot ideea cu plasa ca o caciula mi se pare cea mai usoara si economica .
Chiar daca raman pe afara cateva cirese, grosul e salvat .
Am vazut astfel de pomi "acoperiti " la cineva . Noi acoperim via toamna , cam de 3 ani, si ne bucuram de struguri .
 
eu,va propun sa incercati un zmeu ,tip pasare rapitoare, umflat cu heliu ,ancorat cu guta ,in gradina la 25-50m inaltime si a-ti scapat de grauri si alte culegatoare !!!!! :D
 

pupu

Member
constantin.c a spus:
eu,va propun sa incercati un zmeu ,tip pasare rapitoare, umflat cu heliu ,ancorat cu guta ,in gradina la 25-50m inaltime si a-ti scapat de grauri si alte culegatoare !!!!! :D
Mai degraba caut un zmeu, chit ca acum nu prea e vremea lor minunile astea le vezi vara la mare, si-l umplu cu heliu.... cu toate ca de puterea de patrundere a ochilor pasaresti m-am convis saptamana trecuta : am vrut sa fac o fapta buna si am cules ouale de la fazani (vecinu' are fazani) ca sa le vada mai repede cand vine i le-am pus intr-o galeata plina cu pamant deasupra (3 oua) si luni seara l-am intrebat daca le-a luat ei si asa am aflat de .... cotofene...3 oua de la mine si 2 puse chiar de el sub un ziar cu 2 zile inainte ...... pentru cei care n-au mai vazut oua de fazan de la 15 m distanta poti sa juri ca sunt pietre rotunde.
 

sicamin

Member
Eu am folosit cu succes cateva pungi de nylon mai fosnitoare si legate de cateva crengi din pom. La cea mai mica adiere, ele fosnesc si pasarile fug.
 

mirela06

Active Member
Noi am fost la cineva, care are livezi de pomi fructiferi, de toate soiurile , meri, peri, etc. ,intretinuti si nici o pasare. Am intrebat ce este si ne-a aratat. Ca un difuzor si este reglata la ce interval de timp vrei sa scoata sunetele de : uliu, soim si bufnita Pe o raza de 300 m , nici o pasare. Noroc de vecinii lui. Am dat comanda si eu la ANTIROZATOARE.RO . Daca tastati pe google veti afla mai multe. Il are de 3 ani. Omul este cultivator profesionist ,cu specializare si este f. multumit de el. Daca nu vedeam si auzi, nu faceam pasul acesta. Acum astept pachetul. Va doresc mult noroc in aflarea celor mai bune metode de a speria pasarile :)
 

mirela06

Active Member
Nu, sunt un fel de afide sau ca la frunza vitei de vie un paianjen . Se ia frunza ca mostra si se duce la fitosanitar. Acolo se uita cu lupa si vad ce este. Mult noroc.
 

gabs

New Member
si la mine la tara s-au inmultit graurii/stancutele ca naiba... si fac prapad in vita de vie, rad tot. sunt stoluri de sute de pasari care ataca foarte smechereste si organizat. vine cate unul in recunostere, dupa care ii cheama pe toti la masa. chiar daca te duci la 2 metri de ei sa-i sperii, unii tot nu fug, stau ascunsi si tac malc :rofl:

au inceput chiar sa ciugule si din mere :(
faza cu pungi de plastic agatate merge si nu prea... vara nu prea bate vantul.
de unde se pot cumpara zmee?...ca as vrea si eu sa incerc la anu :)
am vazut in schimb prin bricostrore imitatie de bufnita, de 40-50cm la 70ron parca. dar mi'e sa nu imi dea bunicamea in cap cu ea... ca ii aduc cucuveaua in curte :rofl:
 

diana999

Active Member
de cateva zile mi-am cumparat un cires din Obi.este in ghiveci si deocamdata sta pe balcon.azi am observat ca pe spatele unor frunze sunt multe puncte negre.ce trebuie sa fac?
 

albela

Active Member
Am plantat un cires asta toamna. Nu i-a apartu nici un muguras pe coroana in schimb are unul la baza tulpinii.
 

mymo

Active Member
Albela sunt of topic dar daca te-am prins te intreb aici: ce fac pomisorii aia cu mai multe soiuri pe trunchi?
 
Sus