Cianamida calcica - fertilizator, ierbicid, fungicid etc.

veretregn

Active Member
Cianamida calcică
Acest produs este mai puțin cunoscut și uneori informațiile disponibile sunt incomplete. L-am recomandat pe forum pentru combaterea buruienilor. Cineva a spus că este fertilizator. Da, într-adevăr este fertilizator însă totodată este erbicid, insecticid, fungicid și vermicid.
Este un produs toxic și trebuie folosit cu precauție, însă este ecologic deoarece prin descompunerea lui nu rămân substanțe nocive în sol. Ser aplică înaintea culturilor pentru distruge semințele și rădăcinile plantelor. Este genul produs care necesită un timp de așteptare până la cultivare. Se poate aplica cu grijă și în timpul culturii cu condiția ca plantele să fie bine dezvoltate.
Este folosit de 100 de ani cu succes în Europa de vest.
Un pic de chimie ajută. Mai jos aveți graficul de descompunere a cianamidei calcice.

După aplicare cianamida se descompune sub influența umidității din sol până la doi compuși importanți:
1. Hidroxidul de calciu care reprezintă un amendament solului
2. Amoniul care poate fi absorbit și sintetizat de plante (azot, N).
Astfel după aplicare cianamida se descompune în câteva etape spre acești produși. În primul rând se descompune spre hidroxid de calciu.
Hidroxidul de calciu ajută la menținerea unui pH optimal și influențează proliferarea microorganismelor benefice și totodată aprovizionează plantele cu Calciu.
Celălalt compus este cianamida. De remarcat că sub influența umidității din sol nu se degajă nici un pic de gaz cianamidic care este toxic. O parte din cianamidă se transformă dicianamidă care are proprietăți de fânare a nitrificării (nitriții sunt substanțe nocive). Bacteriile din sol nitrosomonas sunt frânate în descompunerea azotatuui de amoniu în nitrat. Dicianamida frânează activitatea actibitatea Nitrosomanas și nu a bacteriilor Nitrobacter. Astfel nu vor fi eliberate substanțe de nitrați care sunt nocive.
Descompunerea cianamidei se poate despărți în două faze. Faza de cianamidă și faza de îngrășământ. În perioada de cinamidă au loc o serie de procese pozitive. În funcție de condiții, cianamida liberă rămâne între 8 și 14 zile în pământ. Trebuie menționat că nu rămân deșeuri în sol și dicianamidă se descompune lent înspre uree. Acest lucru înseamnă că nu vor rămâne produse nocive în sol.

De ce este cianamida calcică un fertilizator cu acțiune herbicidă?
Pentru că cianamida liberă rămâne o perioadă în sol. Acesta oprește germinarea semințelor (de buruieni). Totodată arde rădăcinile plantelor aflate în sol și prin apluicare foliară distuge frunzele, doar în condițiile în care plantele sunt tinere.
De aceea este necesară o perioadă de așteptare de 2-3 săptămâni de la aplicare până la transplantarea și semănarea plantelor agricole.
Trebuie remarcat că cianamida afectează doar buruienile aflat în stadiul tânăr. Plantele dezovltate nu vor fi afectate.

De ce este cianamida fungicid?
Pentru că sunt distruși sporii de fungii din sol. Antagoniștii de genul penicilinelor nu sunt afectat. Astfel frânează germinarea sporilor de Sclerotinia. Frânează dezvoltarea miceliului de Phytium și Phytophtora, Fusarium, Cercosporella. Penicilinele și fungii care contibuie la descompunerea celulozei sunt stimulate.
De ce îndepărtează cianamida calcică prădătorii?
Întrerupe ciclul larvar ale unor insecte și viermi și este repulsiv pentru melci, creînd totodată condiții dificile de reproducere ale acestora în sol. Totodată întrerupe ciclul evolutiv ale viermilor paraziți.
Crește fertilitatea solului atât prin adiția de azot cât și a cea de calciu.
Cianamida Calcică contibuie pozitiv la procesul de putrezire a substanțelor begetale. De aceea este folosită în producerea compostului.
Aplicare: cianamida calcică este mai mult decât un îngrășământ pe bază de azot. De aceea atenția este importantă. Pentru a putea să vă bucurați de efectele acesteia trebuie să urmați câțiva pași.
Timpul de așteptare:
- Trebuie așteptat până când cianamida liberă se transformă în uree. Astfel semințele vor fi distruse.
- Pentru p încorporare superficială se așteaptă 12 zile pentru o încorporare mai adâncă 21 de zile.
Se poate aplica cu grijă în timpul culturii
O aplicare uniformă este necesară.
Nu fumați nu beți și aplicați pe timp de vânt.
În timpul culturii nu se aplică pe frunzele plantelor!!!
Dosaj?
Între 50 – 80 de grame pe metru pătrat.
Pentru compost în cutia de compot 100-150g / la fiecare 25 de cm de compost.
Pomi fructiferi 30-40 g / mp în martie. Nu pe tulpină sau frunze! Va reduce germinarea buruienior și a dezvoltării fungiilor și va oferi o cantitate bună de N.
Legume: 3 săptămâni înainte de sădire sau transplantare 100 g / mp. 3 săptămâni după plantare pe pământ umed 40g / mp.

Aspect comercial:


 

anknic

Active Member
intreb si io ceva (mai mult de lene sa studiez profund pb.,dar si pt.ca-s convinsa ca oricat as studia tot nu ajung la cunostintele tale!):

eu la tara am asa: vita de vie! pt.ca nu reusesc sa-l conving pe tata sa o scoata (macar un peticel), cresc diverse pe randurile de vita de vie!

daca as presara acum aceasta substanta pe mijlocul randurilor de vita, s-ar intampla ceva cu vita?
(vita de vie este normal acum "la somn", dar in acelasi timp stiu ca are radacini foarte mari)

si daca n-as ucide vita...ar avea ceva efect?
(intentionam sa punem gunoi de grajd dupa ce ninge)
 

veretregn

Active Member
anknic a spus:
intreb si io ceva (mai mult de lene sa studiez profund pb.,dar si pt.ca-s convinsa ca oricat as studia tot nu ajung la cunostintele tale!):

eu la tara am asa: vita de vie! pt.ca nu reusesc sa-l conving pe tata sa o scoata (macar un peticel), cresc diverse pe randurile de vita de vie!

daca as presara acum aceasta substanta pe mijlocul randurilor de vita, s-ar intampla ceva cu vita?
(vita de vie este normal acum "la somn", dar in acelasi timp stiu ca are radacini foarte mari)

si daca n-as ucide vita...ar avea ceva efect?
(intentionam sa punem gunoi de grajd dupa ce ninge)

Nu cred ca vei distruge vita de vie cu ea.
 
Sus