Chlorophytum comosum - Voalul miresei

zamfira

Member
Eu il tin afara vara , mai la umbra si il ud cand se usuca pamantul .Si in casa , iarna se comporta bine .Mie mi se pare o planta total nepretentioasa .Suporta destul de bine si uscaciunea din casa iarna .
La birou am unul , care nici macar nu e la geam ..e la vreo 3 m de geam si ii merge bine (chiar acum am observat ca i-au dat o gramada de frunze noi :) )
 
A

Anonymous

Guest
Alina,vin in contra-partida:al meu e mare si frumos si sta intr-un ghiveci de 15cm inaltime si 10cm diametru!!!! l-am legat de suport ca altfel greutatea voalului in tragea jos (pina o sa-mi fac timp sa-l schimb).
Are nevoie de ceva lumina si apa multa.
 

Alinuca

Member
Gabi eu asa am observat la ai mei.Unul e pus intr-un ghiveci putin mai mare si este foarte frumos iar cei pusi inghivece mai mici fac "voalul" mai mic.
 
A

Anonymous

Guest
Alinuk, am facut poze,ca sa vezi ca,ghiveciul e, aproximativ, cit o cana:
,
si am mai luat din el un "voal" ca puii s-au rupt.
 

Roxana

Active Member
eu de cand am transplantat-o nu a mai crescut de loc. Violeta, tu o tii la soare sau are doar lumina?
 

danya

Active Member
Chlorophytum- ul meu a dus-o bine pana acum cateva saptamani, cand varfurile frunzelor au inceput sa arate urat. S-au facut maronii.
Voi cum ingrijiti aceasta planta?
 

aleynad

Active Member
Moderator
Din cauza lipsei de apa si a aerului uscat se intampla asta.
Dar din fericire e o planta nepretentioasa, asa ca-si revine repede :D
Poti taia cu foarfeca portiunile maro, daca ti se par inestetice, iar pe viitor uda-l regulat si pulverizeaza-l pe frunze, ii place :D
 

danya

Active Member
Eu o udam rar, ma gandeam ca nu i place apa...hmm
Multumesc, o sa i pun mai des apa. :)
 

aleynad

Active Member
Moderator
ai grija totusi sa nu exagerezi :)
ce e mult strica, ce e putin nu se ajunge!!!
Trebuie udata regulat, nu-i place sa faca setea :wink: , dar nici sa se innece
 

aleynad

Active Member
Moderator
tehnica degetului in pamant, eu asa procedez mereu: bag degetul pana la 2 cm in pamant: daca simt umezeala, nu ud, daca simt ca e uscat pamantul...atunci ud :D
 

gabiee

Active Member
Iza , e superba floarea ta !
am si eu un puiut , pus de vreo luna , cred ca vor trece vreo cativa ani pana ajunge sa fie ca a ta :D
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Dana, nu-ţi fă prea multe griji! E una dintre cele mai puţin pretenţioase şi rezistente plante! Chiar dacă nu i se oferă cele mai bune condiţii planta ne răsplăteşte din plin. Are o capacitate teribilă de regenerare. Uscarea vârfurilor e un fenomen frecvent la ea. Dacă vei tăia marginea inaspectuoasă, să tai cu grijă strict ce e uscat, neatingând tesutul viu deoarece uscarea va continua.
Dereglarile în udare / lipsa de umiditate atmosferică sunt cauza fenomenului, aşa cum spuneau colegele.

Nu-ţi fă griji în privinţa creşterii! În curând nu vei putea să scapi de ea, atât de bine se înmulţeşte. Iată într-un singur sezon de creştere (primăvară-toamnă) cât de mult s-a dezoltat una din plantele mele, încât rădăcinile au acaparat ghiveciul:

Păcat că nu e decorativă şi prin flori. Deşi înfloreşte abundent şi face mai multe serii de flori acestea sunt gingaşe, dar prea mici:
 
Sus