Chirita

cornelia

Fondator
Membru staff
Nu zice nimeni nimic despre Chirita? Stiu ca aveti... :oops: Haideti, descarcati sacul cu secrete de cultura. N-o lasati pe biata planta fara topic.
 
D

dyayzh

Guest
Am una galbena. Nu am povesti despre ea decat ca nu e pretentioasa, a crescut frumos si stau in asteptarea floricelelor, daca se va indura coana Chirita de mine :wink:
 

marean

Active Member
dyayzh a spus:
Am una galbena. Nu am povesti despre ea decat ca nu e pretentioasa, a crescut frumos si stau in asteptarea floricelelor, daca se va indura coana Chirita de mine :wink:
Scuzati offtopicul :mrgreen: :oops: :oops: :oops: !!!
Ca bine zici, tocmai mi-am cumparat volumul complet cu teatrul lui Alecsandri :rofl: :rofl: :oops: :oops: :oops: !
Unde mai pui ca stimabila Coana Chirita era si din Ieshi :mrgreen: !
 

Fleur

Active Member
Am si eu 2 de la dibleys si una din Germania, dar au fost mici si abia acum si-au dat drumul sa creasca. Nu mi se par greu de ingrijit si se inmultesc usor. Ramane sa vad cat de usor si mult infloresc :)
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Sa va bucurati de ele si ... sa faceti poze cu evolutia lor si floricelele. Ca sa ne bucuram si noi. :)
 
D

dyayzh

Guest
Ce culori sunt ale tale, Fleur? A mea e galbena. Si cum se inmulteste? Poate o sa facem prin primavara un schimb :wink:
 

Fleur

Active Member
Eu am, alba, roz si bleu. Se inmulteste la fel ca violetele doar ca le acoperi cu pet. Pune la inmultit Dya ca eu am deja 2 frunze cu pui si inca 2 prinse dar inca nu au pui din cea roz si cate o frunza din celelalte pe care urmeaza sa te transfer din parlit in pamant ca au radacinute.
 
D

dyayzh

Guest
M-am executat draga Fleur :D Am pus la prins...de acuma astept rezultatele :wink:
 

michaela

Active Member
Eu am o chirita Tamiana care la cat e de mica infloreste ca nebuna....altele..din frunze cateva soiuri insa astept sa infloreasca ca le-am incurcat etichetele :rofl: -de fapt nu eu ci fi-miu...asta e-acum sa faca flori si le pun eu, dupa
Pe tamiana v-o arat...

Si de-abia astept sa le vad si pe-ale voastre... :oops:
 

michaela

Active Member
Fleur a spus:
Eu am, alba, roz si bleu. Se inmulteste la fel ca violetele doar ca le acoperi cu pet. Pune la inmultit Dya ca eu am deja 2 frunze cu pui si inca 2 prinse dar inca nu au pui din cea roz si cate o frunza din celelalte pe care urmeaza sa te transfer din parlit in pamant ca au radacinute.
M-ai innebunit de tot Fleur...tu chiar ai de toate....
 

fixpix

Active Member
mai da de unde scoateti toate florile astea...

pana acuma 2-3 luni nici nu auzisem io de streptocarpus, streptocarpella, chirita, clero, gloxi, achimenes... etc...

cred ca trebuie sa arunc toti arboreii si celelalte plante exotice la care tin atata si in locu lor sa fac o "stalaje" adica rafturi, sertare, etajere... pe care sa pun vreo 2-300 de ghivecele...

astea macar infloresc din cand in cand...

io zic sa faceti o lista COMPLETA cu toate plantele astea inflorescente si care incap intr-un ghiveci mititel

:mrgreen:

sa pot si io sa stiu ce anume sa ma apuc sa colectionez

:evil:
 

fixpix

Active Member
:mrgreen:

cafeaua o accept...numa cu mult lapte si zahar...

iar iudit... depinde de intrebare... eu zic "nu" de multe ori...

:mrgreen:
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
E na!!!Pai la ce crezi ca m-am referit?Doar de flori discutam,nu? :mrgreen:
 

Fleur

Active Member
E superfrumoasa Tamiana ta Michaela. Am si eu una :D pe care abia o astept sa infloreasca si acum ca am vazut-o pe a ta cat e de mica si cu flori am sa ma uit zilnic la a mea doar doar vor aparea boboci :)
Iar daca am de toate... voi sunteti de vina :rofl: Ca sa nu zic si "uite cine vorbeste" :wink:
 
Sus