Chirita

Roxana

Active Member
Pentru dya:

Fleur a spus:
Eu am, alba, roz si bleu. Se inmulteste la fel ca violetele doar ca le acoperi cu pet. Pune la inmultit Dya ca eu am deja 2 frunze cu pui si inca 2 prinse dar inca nu au pui din cea roz si cate o frunza din celelalte pe care urmeaza sa te transfer din parlit in pamant ca au radacinute.
 

michaela

Active Member
Uitandu-ma in urma observ ca au trecut 2 luni de cand o astept pe nebunatica de chirita sa infloreasca... bobocii s-au inmultit, au aparut si pui, dar de inflorit Ioc!

Intre timp vin din urma Aiko si dumneaei care iar nu stiu ce-i...

Aiko
 

Fleur

Active Member
Mie aceasta Lola mi se pare ca seamana f bine cu Diane Marie de la Dibleys, probabil ca e aceeasi Marie cu alta palarie ca eu am luat-o de la Tropical Garden din Germania.
Uitandu-ma prin catalogul Dibleys mi-ar placea o Charistity sau New York.
 

michaela

Active Member
da... stiu, intotdeauna e loc de mai mult :rofl: eu mi-am instruit si vecinii cu ce mi-as dori.... :rofl:
Plus ca poate in timp isi va modifica si culoarea frunzelor si cea a florilor , cine stie ?.... :?
Dar sa stii ca ai dreptate! seamana enorm cu Diane Marie......dar e frumoasa si ea.....la fel de mult.... :visator:


Am gasit-o pe un site rusesc si se pare ca e idem cu a ta.... :D un roz -violaceu :wink:
 

michaela

Active Member
Pfoai! finalmente a inflorit.... dar nu cea de care ma vaitam acum 2 luni... :rofl: ci alta -cea cu frunza lung-ascutita... cat de cat :) are o floare maricica....merita!

fara blitz....
 

Fleur

Active Member
Seamana bine cu Keiko de la dibleys, daca este de culoare mov intens, ca aparatul schimba putin culorile.
Roz nu ai? Ca mi-a stricat Lola planurile nefiind roz :wink:
 

michaela

Active Member
keiko, are doua dungute galben... asta are galben in interiorul palniei, culoarea este un blue-mov... nu e chiar mov clar de-asta am pus poza cu si fara blitz... ma gandeam la o cat mai apropiata culoare...

sincer mai astept una sa infloreasca care nu stiu ce-i... in rest sunt aiko,vertigo si betty toate sunt pe mov, exceptand-o pe aiko,insa am primit si eu o lola.... poate asta-i roz?!?! :? , dar mai am de asteptat e micuta....

Uff.... Fleur, m-ai bagat in ceata.... sincer!, ca printre etichete am gasit si Keiko, am facut mai multe poze.... acum astept aprecieri s-o cataloghez :wink:


in ceea ce-o priveste pe cealalta, asa-i sunt bobocii... si frunzele...

am gasit asa ceva... keiko
http://www.dollyyeh.idv.tw/Chirita_Keiko.jpg

- insa nu seamana cu a mea inflorita... poate e cealalta cu boboci :wink:
 

Fleur

Active Member
O asteptam sa infloreasca si cealalta :D Mai am si eu pe erika cu boboci si mai am si aiko cred, ca am avut niste fragmente de frunze rupte pe timpul transportului pe care le-am pus in pamant. Am fost convinsa ca nu se prind si n-am scris pe pahar din ce au fost, dar dupa frunza as zice ca este aiko ca are frunza lucioasa si mai rotunda.
 

michaela

Active Member
Fleur - ai avut dreptate! :D
A inflorit... si este Aiko....

Eu am zis ca asta este Aiko, pentru ca bobocii erau deschisi la culoare ... :rofl:
doar ca frunzele erau paroase.... acum sa vad asta de care-o fi :?


cealalta..... arata super!
 
D

dyayzh

Guest
:x :x :x Nu ca a ta e o frumusete ci ca a mea stagneaza de atata timp la bobocei :cry:
 
Sus