Chiparos de Monterey

vali

Active Member
Moderator
Aveam impresia ca acest Cupressus macrocarpa are un topic al lui si-l cautam pentru a-l aduce la zi. Se pare ca incepe sa dea rateuri neuronul :rofl:.
In fine, e vorba de ”o tufa” achizitionata prin vara lui 2006. A fost redusa drastic, ramurile pastrate au fost pozitionate cu ajutorul sarmei, in anul urmator am mai renuntat la o parte din ele pentru ca parea prea incarcat si dezlanat, primele doua ramuri (de jos) au devenit niste scurte jin-uri, iar apoi a inceput lucrul la indesirea frunzisului si delimitarea pernitelor.
Imagini aici http://s466.photobucket.com/albums/rr23 ... =slideshow
Astazi m-am ocupat putin de el, pentru ca la iesirea din iarna arata asa Am luat la ciupit fiecare terminatie a cresterii din anul trecut si a capatat un aspect mai ordonat. In imagine, vasul e un pic rotit spre dreapta, pentru ca la urmatoarea replantare (nu anul acesta) aceasta va fi fatza de expunere Imi place ca Sagina a invadat aproape tot vasul si a inceput sa faca si boboci Cand se vor deschide, va arata ca o pajiste inflorita. Mi se pare mult mai ”fatzoasa” Sagina decat muschiul de pamant, ma bucur ca am facut aceasta alegere :D
 

DracuMic

Member
foarte faina,dar de unde o ai ca si eu am inceput sa caut asemenea plante dar din pacate nu gasesc.
Am ceva intr-un vas sa vad cum se dezvolta dar nu-s asa multumit din cauza cresterii puternice pe care o are.
nam o poza ca is la munca...da o pun dupamasa.
 

vali

Active Member
Moderator
DracuMic a spus:
foarte faina,dar de unde o ai ca si eu am inceput sa caut asemenea plante dar din pacate nu gasesc.
Eu m-am trezit cu ea in vasul unui copacel primit de la un bun prieten ce se intorsese din China. Initial, era un singur firicel... apoi am observat ca mai apar inca vreo 3-4 razlete prin alte cotloane ale vasului. Habar n-aveam despre ce este vorba, dar mi-a placut cum arata si le-am plantat separat, in ideea de a le inmulti.
Mult timp am considerat (gresit) ca e vorba de un muschi de pamant, Polytrichum formosum, asta pana am vazut ca in capsulele pe care le face sunt seminte (nu erau capsule cu spori, asa cum credeam). In cele din urma m-am lamurit ca e vorba de "o buruiana" :) , Sagina procumbens, care este prezenta si in flora romaneasca. I se zice Grasatoare, sau Ingrasatoare. Mai multe, aici http://egradini.ro/forum/viewtopic.php?t=4739
Dar indiferent cat de "invaziva" e considerata specia, este foarte decorativa in vasele bonsai, mult mai decorativa decat muschiul, pentru ca da senzatia unui mic gazon.

Daca vrei, pot sa culeg seminte cand vor incepe sa se coaca si-ti trimit. Intr-un plic, prin posta, e comod si n-au ce sa pateasca. Asta daca nu dai de ea prin imprejurimile Clujului :)

@ alien.alin - multumesc pt urari, va voi tine la curent
@ bandi87 - va fi timp si pentru poze; infloreste de primavara pana toamna tarziu :)
 

vali

Active Member
Moderator
Azi am mai facut una-alta prin balcon... :) Ca moshnegii...
Daca tot am apucat sa pun mana pe aparatul foto, am zis sa trag "in tzipla" si vasul cu sagina. Ca tot vroia lumea poze...
Din pacate, e greu sa prinzi toate florile (disponibile :) ) deschise, pentru ca se inchid/deschid in functie de lumina care cade pe ele si de umiditatea din vas.
In fine, astea-s imaginile
Sunt si boboci, si flori, si capsule cu seminte pe-acolo :)
Iar cupressusul e acelasi

Toate bune.

PS @ Flo: In partea dreapta a vasului, cea "chelita" :) , deja au aparut noi firicele, din semintele scuturate de vant. :D
Buruiana, tot buruiana :)
 

DracuMic

Member
lasa buruiana,stiu eu ca tu ai vrut sa ne arati cupresusu`. :rofl: :rofl: :rofl:
ce de timp liber ai si azi......io am pazit snitele si creme de pajituri....
Paste fericit....
 

vali

Active Member
Moderator
DracuMic a spus:
lasa buruiana,stiu eu ca tu ai vrut sa ne arati cupresusu`. :rofl: :rofl: :rofl:
Iar m-ai prins :) ...
Cat despre timpul liber, asta-i avantajul pensionarilor... neavand bani nici de snitele nici de creme, ramanem cu o gramada de timp liber :D

Paste Fericit!
 
Sus