China Girl

Roxana Peled

Active Member
Este un trandafir aflat la mine abea in primul an, fiind plantat in toamna. Cu toate acestea consider ca este un trandafir de exceptie si ca merita un topic al lui! Promit ca voi incerca sa va tin la curent cu evolutia lui pe timpul sezonului si pe mai departe.

Calitatile tufei: deasa, compacta, echilibrata, plina de boboci.
Calitatile florii: un galben superb, nu se decoloreaza, rezistenta la soare si la ploaie deopotriva, durata de viata lunga, se scutura frumos.
Singurul defect: nu este parfumat.

 

Luciana35

Member
E întradevar foarte frumos. Il astept si eu pe al meu sa infloreasca zilele astea. Sper sa fie ce trebuie :D
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Da, intr-adevar, e foarte frumoasa floarea, cu petalele alea motzate, dar lipsa parfumului pentru mine e un mare defect, la un trandafir de acest gen :mrgreen: Eu accept lipsa parfumului, dar trebuie sa fie un trandafir care face o tufa mare, plina cu flori, cu valoare peisagistica. In plus, sunt satula de trandafirii la punguta, cumparati acum cativa ani, pe care scria 'parfumat' si care miros doar a iarba :rofl:
 

Roxana Peled

Active Member
Nu stiu cat de mare se face tufa claude, nu am gasit prea multe informatii pe net despre el :?
Eu zic ca merita si fara miros, il pui la combinatie cu unul parfumat si ai rezolvat problema :rofl:

PS. Eu ce sa mai zic de parfum ca a trebuit sa-mi atraga atentia sotul ca New Image miroase de cazi pe spate :oops:
Nici nu incercasem sa-l miros.
 

Roxana Peled

Active Member
Eu il am de la Maria :D
Foarte frumosi au fost toti butasii de la ea. Asta saracul a si pierdut doi lastari grasuti si frumosi in primavara la schimbarile acelea de vreme calda-rece. Adica :secret: , sa nu afle nimeni dar i-a pierdut din vina mea ca m-am apucat sa-l demusuroiesc cand se facuse foarte cald in primavara si a venit gerul peste ei si mi i-a ars :oops: Noroc ca n-am facut prostia asta decat cu China Girl saraca, nu stiu ce am avut cu ea. Restul i-am lasat in pace.
Si tot s-a facut super tufa, full de flori :D
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Si eu o vreau pe galbioara ca-i ochioasa foc. Facem comanda la toamna, stati linistiti ca mie imi vine sa fac de-acum lista....
 

George

Member
gradinar1 a spus:
Si eu o vreau pe galbioara ca-i ochioasa foc. Facem comanda la toamna, stati linistiti ca mie imi vine sa fac de-acum lista....

Eu chiar asta am facut astazi, liste cu trandafiri pe care intentionez sa-i cumpar in toamna de la Lottum si Petrovic :rofl:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
George, vei ca avem o noua aparitie la furnizori, sa mai incercam si la altii, poate dam de unul serios pana la urma :rofl: Eu una sunt satula si de Lottum si de Petrovic, deja am 2 de la Petrovic din toamna care nu sunt ce trebuie si vad ca si pe la Lottum situatia e aceeasi si la altii :x
 

George

Member
La care furnizor te referi? Cei cumparati de la lottum in primavara s-au prins toti, majoritatea chiar au boboci, asa ca m-as mai risca inca o data :D
 
Sus