Chimenul (Chimionul)

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Carum carvi Fam.UMBELLIFERAE


Planta bianuala care se cultiva pentru semintele sale avind o multitudine de intrebuintari. Recoltarea semintelor se face in al doilea an cind semintele incep sa se coaca. Semintele contin ulei eteric. In medicina se utilizeaza contra indigestiilor, colicilor, crampelor stomacale(cine a avut copii in anii '70-'80 si chiar mai inainte poate isi mai aminteste)stimulent al apetitului sub forma de ceai in mod special. Uleiul extras din aceste seminte se mai foloseste si azi in medicina traditionala. In bucatarie noastra cea de toate zilele semintele sunt folosite ca aromatizant si condiment.

Ati auzit de lichiorul de chimen?
Iata o veche reteta: 40-50 de seminte zdrobite puse intr-un litru de alcool de 60 de grade,lasindu-se la macerat cca.9 zile.Se strecoara si se amesteca cu 250 grame de sirop de zahar.

Dar supa de chimen?
Mai stie cineva modul ei de preparare? Stiu sigur ca se minca cu crutoane :rofl: Dar chifle cu chimen ati mincat vreodata? Daca stiti si alte intrebuintari...................imbogatiti-ne cunostintele.Nu fiti timizi :mrgreen:
 

Floria

Active Member
Azi am cumparat o pungulita cu seminte de chimen. A semanat cineva chimen? Cum creste in soare sau la umbra?
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Soare.Nici nu ii trebuie pamint special.Nu este pretentios.Si eu am luat tot ca sa seman :rofl: :rofl: :rofl:
Hai Flori ca ne gasiram :hug:
Vreau sa pun si coriandru si inca vreo citeva "minunatiii"......Vorbim pe MP.
 

ghia_don

Active Member
Uite aici reteta
Supa de chimen

Ingrediente:
1 ½ l apa, 1 buc. ceapa mare, 1 buc. morcov mare, 1 buc. radacina patrunjel mare, ½ buc. telina mare, 2 linguri unt, o lingurita faina, 2 lingurite chimen, sare, crutoane
Mod de preparare:
Zarzavaturile taiate ca taiteii se fierb cu chimenul. Cind au fiert se strecoara, se pune zeama din nou la foc, adaugind faina foarte usor prajita in unt. Se sareaza. Se lasa sa mai dea citeva clocote. Mod de servire Se serveste cu crutoane
 

Floria

Active Member
Ghia_don,
Cred ca este asa de buna supa ta ca nici nu mai pun semintele in pamant. Fac o supa ca mai este pana in aprilie cand voi semana afara.
 

Simona D.

Member
Facea mami supa de chimen cand eram mici ( eu si sora-mea ). Intotdeauna plangeam cand trebuia sa o mancam :rofl: Nu ne-o placea de nici un fel.
Acum in schimb, la saratele si covrigei sa fie chimen din belsug :rofl: . Supa nu am mai incercat ( cred ca am ramas cu sechele din copilarie ). :)
 

Floria

Active Member
Este foarte buna supa de chimen, le faceam copiilor mei in copilarie si mancau tot din farfurie (nu ca altii!!! :rofl: )
 

lili

Member
Si eu folosesc chimenul : in supa, friptura de porc, salata de sfecla rosie etc :wink:
Supa de chimen o fac in special dupa perioadele de mult rasfat :rofl:
 

Floria

Active Member
I-am intrebat pe copii mei daca le placea si mi-au spus ca le era doar foame cand veneau de la joaca.
 

ionascus

Active Member
Ok

Eu pun la supa de gaina chimion.....cand servesc pun intr-un bol,cat este fierbinte rad deasupra cascaval,si cu crutoane...o nebunie....
Deh...ne dam si noi mici frantzuji :wink: ....
Am sa pun si eu intr-un ghiveci....buna idee...
 

diana999

Active Member
Ce rezultate ati avut cu semintele ? Saptamana trecuta am semanat si eu in gradina. Acum astept....
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Iese si unde nu ai semanat :) .Creste repede si ii trebuie plin soare ca sa faca semintele.
Am experimentat acum citiva ani.
 

diana999

Active Member
Inseamna ca l-am semanat la locul potrivit. :D E adevarat ca face seminte doar in al 2-lea an ? Multumesc.
 
Sus