Cetina pentru mulcirea solului

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Am ceva probleme cu solul (pierde apa prea repede) si se intareste prea mult . Am nevoie sa adaug ceva material organic (preferabil cetina si crengutze de brad).. ceva ce sa nu atraga soarecii(deci exclus paie).
Stie cineva de unde se poate cumpara o cantitate mare...... Alternativa de care stiu ar fi caramida din fibra de cocos, dar pare foarte scumpa....
Eventual daca reusesc sa iau caramida cocos de la un distribuitor major......daca stie cineva..
Orice sugestii sau experientze sint binevenite...
 

mg

Member
Crengile de brad ar face solul acid si poate nu este de preferat pt unele plante .
Solutiile ! cu pamint special , la punga , sac , sint scumpe , se adreseaza amatorilor pt suprafete mici si nu sint viabile .
Haideti sa luam exemplu de la cei ce fac agricultura la scara mare . Pt ameliorarea solului ei folosesc - chisai - un amestec de pamint fin si nisip fin . Acest timp de pamint nu se " leaga " cind se usuca , nu se lipeste , poate fi prelucrat usor .
Se gaseste pe la extractiile de piatra . De regula cei ce vind agregate de cariara , vind si asa ceva iar pretul este mai mult decit rezonabil .
 

victoria222

Active Member
De asemenea poti imbunatati pamantul cu biomasa de plante gen ovaz, orz, lucerna, trifoi. Le semeni toamna si primavara inainte sa faca samanta le incorporezi in sol. Si cenusa de lemn e buna, imprastiata fin in fiecare iarna pe sol.
 
Sus