Cestrum nocturnum

attila

Member
Buna seara
Am cumparat ceva an grecia de la sn domn sarb dar nici el nu cunostea planta ,cel putin numele mare nui stia numai ceva de noapte .
Acum a anceput la mine sa anfloreasca ceva nesemnificativ dar numai aseara mi am dat seama ca are un parfum fenomenal cum zicea tipul si numai pe la 9 seara ancepe sa se simta dar atunci se simte pana an casa parca aar fii un parfum scump fenomenal .
Nu cunoaste cumva cineva ca ar fi pacat sa stea fara numae asa ceva minunatie .
Floriile sunt mcute cum se vede si din poza
Multumiri

 

Kati

Active Member
Florile in sine seamana foarte mult cu Bouvardia, insa frunzele deloc. Asa ca, dupa parerea mea trebuie totusi sa fie altceva.
 

attila

Member
Asa este dane multumesc :D
Ca este cea mai parfumanta nu stiu dar se simte foarte bine si la etaj
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Ati , cu mare placera oricand , doar stii 8)

Cei care au asa ceva au declarat asta , eu am destui dar niciunul inflorit inca , dar am avut parte de un lastar cu flori .E super
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Pai ai avut sau nu flori pina la urma ? :?
Eu am unul de doi ani si nici macar o floricica :( Nocturnum ca elegans mi-a decedat cu brio....
S-a intins discutia unde nu trebuia :)
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Nu se intinde :rofl:

De la cine am luat o la vremea aia am avut parte sa mi trimita ca mostra si un buchet de floricele

Pe ale mele inca nu ca sunt butasi prinsi si mai intai sa si intareasca radacina si apoi vor promova flori , prefer planta sanatoasa si inradacinata si nu una grabita :rofl:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Daca zici mataluta Dane....nu s-o intinde.S-o lati :rofl:
Acu' la drept vorbind cine nu isi doreste plante sanatoase?Ca "este"unii care se grabesc....e treaba lor.Plantele isi vad de ritmul lor in general.Asa ca eu care ma grabesc de obicei nu inseamna ca ii fortez inflorirea :wink:
Deci ...e frumos si mai si....miroase :D
 

attila

Member
Buna seara
Sper ca Gbiuta nu se va supara dar la mine iar le a apucat

....
Si deja am dus sus an casa ca deja la noi seriile sunt cam reci si nu amavut curajul sa las afara dar an casa dupa 10 minute nu mai puteam sta asa ca am pus an casa scari .
Asa ceva parfum pputernic anca nu am vazut
Nevasta chiar a antrebat ca nu este cumva otravitor ??? este iarasi plin cu flori micute omul nici nu ar crede ce poate micuta din pacate cam putine informatii se pot gasi si pe net
 

ibogdan

New Member
attila a spus:
Buna seara
Sper ca Gbiuta nu se va supara dar la mine iar le a apucat

....
Si deja am dus sus an casa ca deja la noi seriile sunt cam reci si nu amavut curajul sa las afara dar an casa dupa 10 minute nu mai puteam sta asa ca am pus an casa scari .
Asa ceva parfum pputernic anca nu am vazut
Nevasta chiar a antrebat ca nu este cumva otravitor ??? este iarasi plin cu flori micute omul nici nu ar crede ce poate micuta din pacate cam putine informatii se pot gasi si pe net
Salut.
Sunt nou pe acest forum. M-am alaturat voua, in speranta ca voi gasi sfaturi de ingrijire pt. o planta la care tin FOARTE mult: CESTRUM NOCTURNUM.
Am adus-o acum un an din Grecia, cu pamant si radacina, am pus-o intr-un ghveci mare, cu pamant de flori si s-a prins foarte bine. In primavara au inceput sa-i dea ramurele noi, frunze mari si frumoase. Eram tare incantat dar de la o vreme au inceput sa-i cada frunzele. chiar si cele noi. Nu stiu care este cauza? Pe frunze au aparut nist paduchi (cred ca asa se cheama) foarte, foarte mici si maron inchis. Nu sunt multi. Sunt frunze pe care sunt intre doi si cinci dar sunt si multe frunze curate. Nu stiu cum sa actionez. Astept sfaturi. Sper din tot sufletul sa o salvez. Ajutati-ma.
Multumesc anticipat.
 
Sus