Cenusa

irinabv

Active Member
Moderator
Buna. Am in gradina o movilita de cenusa rezultata din arderea lemnelor in centrala. E din lemn de foc, esenta tare, nu rasinoase. Se poate folosi in gradina, la flori?
 

andrateodora

New Member
Nu-l folositi,este cea mai mmare greseala..Cel mult aplicati-l pe un drum de tara.Uite si domnul Constantin C. atrage atentia asupra acestei erori.
 

irinabv

Active Member
Moderator
Ce legatura are drumul de tara cu cenusa si unde pot citi ce a zis d-nul Constantin C.?
 

irinabv

Active Member
Moderator
Cred ca eu sunt adormita. Am vazut cine era d-nul Constantin :oops: Ramane dilema cu drumul de tara. Oricum movilita a disparut deocamdata sub 20 de cm de zapada :cry:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Dumnezeule:
:eek: :eek: :eek:
sa facem un sumar: cenusa se poate folosi in gradina,daca este cenusa de lemn, fiindca afineaza pamintul; la tara se arunca des cenusa pe pamintul inghetat dar aceasta poate schimba PH-ul solului.Asa ca folositi-o cu grija.
 

elenafles

Active Member
Eu am o carte scrisa de Aurelian Baltaretu aparuta in 1980 la editura Albatros intitulata "FLORILE - parfum si culoare" in care scrie asa:
"Cenusa de lemn este de fapt un ingrasamant bogat in potasiu.Se va pastra in saci la adapost de umezeala.Intra in diverse combinatii de pamanturi;se foloseste si singura ca ingrasamant potasic dar cu moderatie".
"Se considera ca cenusa a fost primul ingrasamant folosit de om.
Lipsa potasiului determina:cresteri slabe,caderea tijelor florale,aparitia frunzelor cu pete galbene (cloroza)".


La tara se foloseste prin imprastierea ei in strat suptire prin gradina de legume si flori.
 

irinabv

Active Member
Moderator
Multumesc de raspunsuri. Chiar vroiam s-o imprastii in strat fin prin gradina pana creste iarba. Trebuie sa astept sa se usuce. Am observat din alti ani ca se face ca un fel de pamant fin.
 

elenafles

Active Member
Eu cred ca poti s-o imprastii dar atentie sa nu fie stratul de cenusa prea gros.Daca ai prea multa poti s-o imprastii in 2-3 etape la intervale de 2-3 luni. :D
 

irinabv

Active Member
Moderator
Nu e foarte multa. Noile centrale pe lemne se pare ca sunt foarte eficiente si ard o mare parte din lemn. Cred ca imi ajunge tocmai bine, cat sa nu fie prea mult. Acum, sa se topeasca zapada :cry:
 

elenafles

Active Member
Poti s-o imprastii si pe zapada.Cand se topeste patrunde mai bine cenusa in sol.Dezavantajul e ca arata cam inestetic zapada pana se topeste. :D
 

irinabv

Active Member
Moderator
Buna idee. Asa vad si cat de uniform o imprastii. De zapada nu-mi pasa ca si asa o urasc de cand m-am trezit sambata dimineata. Acum sa vad cum usuc cenusa. Off, ce de probleme... :roll:
 

victoria

Active Member
Si eu am imprastiat cenusa in gradina pana mi-a zis o vecina ca nu este asa de buna la anumite culturi.Ei,de exemplu,i s-a uscat usturoiul pe care l-a semanat in zona unde a presarat cenusa.
 

radu.iulian

New Member
Si eu am aruncat cenusa in gradina dar intr-o zona in care voi pune lucerna.In zona cu flori mi-a fost teama pentru ca cenusa este de la centrala termica iar acolo mai apare depunerea de la condens si stiu ca este acida.
 

radu.iulian

New Member
Cred ca din cauza asta hortensia mea alba a inceput sa-si schimbe culoarea in roz(a "scapat " mama niste cenusa in zona)
 
Sus