Ceapa

anknic

Active Member
sa stii ca s-a scos usor, dar am experienta de anul trecut cand ce am lasat in pamant si a prins ploaia s-a stricat in proportie de 70%...tine cont ca eu nu stau la gradina si rup si eu din timp sa ajung sa fac din treburi...
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Acuma...depinde cum e vremea, daca e o toamna uscata ca anul trecut, ai ceapa verde in martie, ca vecina mea, care s-a enervat pe un strat de ceapa, ca nu crescuse, ramasese prea mica si pentru ca avea destula n-a scos-o, a lasat-o acolo peste iarna...iar in primavara, cand de-abia semanam arpagiculam faceam aprovizionarea de acolo cu ceapa verde ;-)
 

anknic

Active Member
aaa, pai mi-au ramas si mie ceapa si usturoi uitate pe teren si-n primavara aveam ceapa si usturoi verde...dar doar pt.ca a fost toamna f.secetoasa, ca altfel...

da' io gradinaresc din instinct...azi m-am uitat la ceapa si i-am zis: e timpul sa te odihnesti :)

parerea mea e ca nu avea ce sa mai creasca, plus ca din batrani cica isi trage seva din "fustie" verzi si scoasa din pamant. plus ca toata viata mea m-am ghidat dupa zicala din batrani: scumpul mai mult pagubeste...sapt.viitoare o sa fiu in iures in oras si as fi stat cu gandul la ceapa, in loc sa ma bucur ca in sfarsit ploua...
 

anca_22

Member
Cum se cultiva ceapa aceea rosie si lunguiata care nu e iute? Se fac rasaduri? si daca da, cand se seamana si cum se ingrijeste?
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
Anca , da se fac rasaduri !
la noi se seamana in martie ,afara in gradina si se acopera cu o folie transparenta ,germineaza cam in 2-3 saptamini ,noi punem semintele in randuri si lasam cam 10-15 loc intre randuri .
semintele germineaza la 4-5 grade .
nu se lasa pamintul sa se usuce .
 
Sus