Ceapa

cornelia

Fondator
Membru staff
Fetelor voi alegeti un soi anume pe care sa-l plantati? Va pastrati de pe un an pe altul? Ca matusa mea de la tara pune ce se nimereste si nu e mereu incantata de rezultate. Dar nici nu schimba nimic! Ea asa a pomenit si nici nu vrea sa auda de vreo schimbare. Se uita urat la mine cand ii zic. :)
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
:rofl: Stiti ce bun e murat???Absolut mi-nu-nat!!!Sau in mincare??? :) V-am spus fiindca s-a deschis subiectul.Eu personal m-am lecuit de cultivat un metru-doi patrati de ceapa numai pentru placerea de a o minca din gradina.
Parere strict personala :) Nu dati cu ceapa dupa mine,va roooog :evil:
 
sa va spun o smecherie: ca ceapa sa nu faca fustani( samanta ) cand alegi arpagicul sectioneaza-l transversal si vezi daca are 2 inimi (embrioni).daca vreti ceapa verde alege-l mai mare, daca vrei ceapa verde mai mult timp puneti in pamant cate cepe mancati saptamanal din 10 in 10 zile si aveti ceapa verde toata vara , pt iarna alege soiul aclimatizat in zona.
 
A

Anonymous

Guest
Eu am pus arpagic in toamna si am de Pasti ceapa verde foarte frumoasa.
 

ghia_don

Active Member
Eu de obicei imi fac singura arpagicul, dar anul trecut cu seceta aia nu mi-a incoltit nici o saminta :cry: . Anul acesta voi cumpara arpagic de la magazin.
 

claudia_s

Member
eu mai pun toamna tarziu sau chiar pe vremea asta ceapa care am cumparat-o in toamna pentru consum si a incoltit. Decat sa o arunc o plantez in gradina si creste mult mai repede decat din arpagic. Fac si economie si am si ceapa verde. :wink:
 

blueheart_d

Member
toata gradina o pregatesc primavara. asa am invatat de la gradinaresle din familie, dar unele pregatiri din toamna imi surad, asa ca in toamna asta voi incerca. in ceea ce priveste ceapa, am tot timpul anului verde in gradina si "vinovatii" sunt cei ce toamna tre sa o culeaga, pt ca mai uita cateva in pamant. am fost sambata sa vad in ce stadiue pamantul pt ca am vrut sa plantez niste crizanteme, si am cules ceapa verde. ce buna a fost!
 

blueheart_d

Member
ati incercat sa obtineti ceapa din seminte? acum doua saptamani am pus arpagic, dar si seminte de ceapa rosie pt ca nu am gasit arpagic rosu. semintele nu dau nici un semn, iar arpagicul e afara de ceva vreme.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Eu am pus seminte de ceapa "permanenta".............ceapa care pe cit o tai pe atit de repede s einmulteste.Dar............a rasarit destul de greu iar firul este asa de subtire ca ar fi trebui cred vreo citeva pungi cu seminte ca sa ai ce folosi.Poate se va indesi pe masura ce o voi taia! :?
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Este vorba de "Allium schoenoprasum" denumirea stiintifica pentru "Ceapa de tuns" .Gasesti pliculete cu seminte la orice magazin cu seminte sau supermarketuri.Nu face decit frunze lungi si subtiri,rotunde, care se taie si se pot folosi si iarna ca ceapa verde daca ai unde sa tii ghiveciul in care pui semintele.Pe masura ce o tunzi ea creste si s eindeseste.Eu am folosit deja din prima cultura :rofl: .Este buna in special la salate .
Am pus si in gradina sa vad cum se comporta.Este perena deci trebuie sa vad daca rezista la temperaturi foarte scazute.
 

ghia_don

Active Member
Dar ceapa de aceasta ati vazut?

Nu se scoate din pamint toamna, iar primavara ii cresc niste tije in virful carora creste un "smoc" de ceapa verde. Aceea se consuma, dar este mult mai iute decit ceapa normala.
 
Sus