Ceapa

interval

Active Member
Ai dreptate, cred ca am dat peste articolul unor glumeti care isi dadeau si ei cu parerea, ca doar e sport national

Astazi am incercat si eu sa 'raresc' esalota si am ajuns la aceiasi concluzie ca si tine: nu se poate altfel decat sa scoti toti bulbii. Tot asa am gasit si eu 4-5 cepe la cuib.

Mai ramane o varianta, din cele 4-5 cepe, doua tunzi si doua lasi

Daca as sta bine la capitolul franceza as incerca sa gugalesc un pic pentru ca ei ar trebui sa detalieze.

Iata ce am gasit aici
http://www.gnis.fr/index/action/page/id/483

La récolte
On peut récolter l’échalote en vert ou sec.
Pour la récolte en vert, on arrache les plantes dès que le bulbe est formé, au fur et à mesure des besoins de la cuisine. Les plantes bien vertes issues des plants certifiés permettent de consommer aussi bien les bulbes que les feuilles.
Pour la récolte en sec, on arrache les plantes quand les feuilles sont aux deux tiers sèches. On laisse ensuite sécher les bulbes au soleil 2 à 3 jours.

De aici deduc faptul ca povestea cu 'raritul' este doar o gluma proasta. Esalota, e ca orice ceapa. O consumi cand este verde cu bulb cu tot sau, daca o pastrezi, o poti recolta atunci cand doua treimi din frunze sunt uscate, dupa care o lasi 2-3 zile la soare.
 

Floria

Active Member
Am pus eu pe traducator Google si iata ce a rezultat !

>sol
shallot preferă terenurile nisipoase şi lumina, şi nu ca într-un teren greu, umed şi asfixiere.
În solurile argiloase că răul ressuient, pot fi cultivate supus pentru a facilita drenajul.

> Fertilizarea
Într-un grădină bine întreţinută, ceapa doar rămăşiţe ale culturilor precedente şi a îngrăşămintelor.
Evitaţi intrări gunoi de grajd chiar înainte de cultură.
Dacă există o ofertă de material organic, trebuie să existe o perioadă de 5 sau 6 luni înainte de plantare.

> de plantare
Acesta ar trebui să alegeţi de preferinţă, o locaţie în cazul în care nu aţi crescut Allium (usturoi, ceapa, praz), de la 3 la 5 ani. La plantare, bulbii sunt încorporate în partea de sus vârful, la sediul baza lor în sol uşor. Next măsură utilizate, distanţa de plantare între rânduri este de 25-40 cm si 12-20 cm pe linia becuri separate.


> de întreţinere a culturii
shallot este un uşor de a menţine cultura. Prăşitoare regulate fără a deteriora bulbi, suficient pentru a menţine cultura proprie. În cazul de udare secetei prelungite în cazul în care becurile destul de instruire pentru a obţine o cultură frumos. Eşalotă rareori necesită tratament, astfel de îngrijire a fost luate pentru plantarea de seminţe certificate pentru a evita bolile plantelor (viruşi, putregai, nematozi).


> Harvest
Eşalotă pot fi recoltate verzi sau uscate.
Pentru recoltarea în plantele verzi sunt strămutate în cazul în care becul este format, ca şi atunci când este necesar în bucătărie. plantele luminoase verde din plante certificate pot consuma atât becuri şi frunze.
pentru cultura uscat, plantele sunt dezrădăcinaţi atunci când frunzele sunt de două treimi uscat. Apoi lăsat să se usuce în bulbi soare 2-3 zile.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Doina , eu am pus rasad prin octombrie si anul asta am hotarat sa fac paturi inaltate si unul din ele e cu ceapa rasad , dar am zis sa incerc si eu , si inca as incerca o ceapa de buzau , dar nu am nici seminte nici arpagic

2 ani la rand a iesit ceapa mica si as vrea sa prind cu dreptul primavara.

am ceapa din aia care ramane vesnic verde si trece cu bine si de aia ziceam ca e posibil sa nu sufere nici arpagicul :oops:
 
noi am pus ceapa de buzau din plicuri ambalate in craiova - seminte ceapa ceaclama - . se seamana direct in brazda , cand solul are 5grade ,pamant pregatit amestecat cu nisip si turba, irigat in brazda sau cu picatura si in 4 luni obtii ceapa de ceapa !!!.
asa am procedat noi anul acesta, am semanat si la o luna diferenta si toata vara am avut ceapa verde la masa.
pt primavara am plantat arpagic la sfarsitul lui octombrie si avem ceapa verde din martie aprilie ,
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
si unde anume e magazinul asta ? are si online?

dar la mefim agro , ceapa ceaclama e ceapa alba normala , eu caut cea rosie lunga de Buzau :|
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
ok , eu alea rubiniu le cautam in special , dar o sa vad si ceaclama

ei cum vand? doar la sediu >>?
 

anknic

Active Member
eu cred ca trebuie sa scot ceapa, daca da sapt.viitoare ploaie...sigur pana atunci tb scoasa. la voi cum e?
 

ghia_don

Active Member
Si la mine e gata..miine nu am timp, dar saptamina viitoare trebuie s-o scot, n-are rost s-o mai prinda ploaia in pamint..
 

claude

Well-Known Member
Moderator
si a mea s-a culcat la pamant aproape toata...dar inca are frunzele verzi, o mai las putin :?
 

maresmarian

Member
am vorbit cu cei de la scdlbuzau online vand doar engros.
au si magazin, acolo putem merge pentru seminte maideamanuntul. dar tre sunat pentru "stoc"
vand si rasaduri. evident, in primavara cred.

e cineva din buzau ? pentru la anul as dori si eu ceva seminte de la ei, si anul asta nu am gasit pe nimeni.
si pe unde as putea gasi si ceva ceapa esalota de semanat ? ca imi place ce citesc.

ceapa mea din cauze de seceta s-a culcat deja la pamant. (ceapa din arpagic de buzau alba si rosie)
inca e verde... dar culcata. si nici nu a crescut prea mare.
 

anknic

Active Member
am scos-o azi pe aia rosie, nu avea toate frunzele uscate, dar mi-a fost frica, maine o scot si pe cealalta. f.ciudata anul asta: cepe maari (aka 7 cm diametru) si cepe ramase arbagic...
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Maresmarian, poate ne ajuta cineva din Buzau, si eu as vrea niste ceapa de-aia

Anca, de ce ti-a fost frica de ai scos-o? :? Nu trebuie sa ramana pana cand e uscata bine, matura, ca sa reziste bine peste iarna?
 

anknic

Active Member
pai si anul trecut am scos-o cu frunze verzi (nu toata) si a tinut bine peste iarna, am uscat-o la soare. cica marti ar ploua la mine si siiigur se strica in pamant, plus ca am gasit cateva cepe stricate...treaba e ca erau 2/3 cu frunzele uscate deja, asa ca am scos-o toata (in fine..numai aia rosie, da' maine cred ca ma bag si in cealalta)

logica mea fuse asa: oricum nu mai are ce creste, daca ploua se strica...asa o pot usca la soare controlat (daca ploua o bag in garaj ca sa nu o ploua...e mai usor sa muti laditele de afara in garaj decat sa scoti ceapa)
 

claude

Well-Known Member
Moderator
eu zic ca te-ai speriat degeaba...o ploaie chiar nu o degradeaza...ba e mai usor de scos, chiar ;-)
 
Sus