Ceapa

ACHIMENES

Member
Adica ai facut o cultura intercalata :) foarte bine asa spatiul se foloseste la maxim, nu ramane nici un centimetru nefolosit :D
 

victoria

Active Member
Eu deja mananc ceapa si usturoi verde din gradina.Din ce am pus asta toamna.Usturoiul e cam cat creionul de mare,si este foarte fraged si bun,iar ceapa este mai mare.
 

ACHIMENES

Member
Astazi i-a venit si randul arpagicului sa fie plantat. A fost o zi ideala ( cam rece pt mine ), la cat a plouat, ma asteptam ca pamantul sa fie mai umed, dimpotriva era ideal pt semanat si plantat, dar insuficienta umezeala pt mai tarziu. Tocmai spunea Busu ca astazi va ploua in averse, aiurea a picurat dimineata si gata :eek:
Am pus si cateva randuri de ridichii rosii si din cele lunguiete ( nu albe )un alb cu rosu si ceva salata rosie.
Am muncit in gradina si asta mi-a ocupat tot timpul :rofl:
 

ACHIMENES

Member
Nu este nicidecum frig, mai rau e daca este cald.......atunci fac fuste :D
Sfatul meu este sa le pui, daca vremea iti permite, ele oricum au caldurica in pamant si sunt foarte rezistente la temperaturi scazute. :)
 

victoria

Active Member
eu am pus ridichile de vreo saptamana si ceva si deja au rasarit chiar daca a fost bruma dimineata.
Iar ceapa eu mananc deja de ceva timp din aia pusa asta toamna.Si usturoi la fel.
 

mirela06

Active Member
Ceapa cred ca vi-a crescut acumn mare. Eu una am consumat serios din ea. Nu-mi lipseste la salate si chiar daca este inca verde la ciorbe si mincaruri cu sos. Este si buna ca leac in diverse boli, iar din frunzele uscate se fac decocturi si buna la vopsit .
 

jkati

Member
Stie cineva de unde se poate procura"ceapa de apa"? Am gasit acu cativa ani intr-o piata din Bacau, dar de atunci nu gasesc nicaieri.
 

mirela06

Active Member
Ceapa de apa, numita si ceapa Caba, se cultiva prin rasaduri. Allium cepa face parte din familia Liliaceae, iar ceapa de apa este o varietate a acestei specii. Ea creste pe soluri bine ingrasate, aerisite, usoare, cu un bun drenaj al apei. Are pretentii mari asupra fertilizarii solului care se face cu compost si mranita, si asupra apei (pe timpul perioadei de vegetatie se uda o data la cateva zile.

Soiuri de ceapa de apa:

- Aurie de Buzau - soi omologat, tardiv, cu bulbi mari de forma tronconica, alungita spre baza si cu tunicile exterioare pergamentoase de culoare galbena si cu reflexe roscate sau surii. Indicat pentru consum curent in stare proaspata, in zonele din sud si sud-est, precum si pentru alte zone favorabile, cu exceptia Transilvaniei.

- Spaniola - Soi admis in cultura, tardiv, cu bulbi mari de forma aproape sferica, foarte putin alungiti in partea superioara, cu tunicile exterioare galben-aurii. Soiul se pastreaza bine peste iarna.
In această perioadă a anului, ceapa de apă, in special cea roşie de Buzău, face deliciul bucătăriei tradiţionale. Mai puţin iute decăt celelalte soiuri, ceapa de apă este ideală pentru salatele de toamnă.
 

mirela06

Active Member
Jkati, daraga mea, cea mai multa este in zona Buzaului, sau cum se stie mari prodocatori in zona Moldovei, dar stiu ca in fiecare piata vin cu arpagic la vinzare de tot felul de cepe. Oricum ele sunt lungi, fata de cele obisnuite si intreaba si vinzatorii pt. ca sunt rosii-bordo si albe.
Sa ne tii la curent :)
 

victoria

Active Member
Eu am ceva seminte cumparate anul trecut de ceapa de apa si le voi semana in Martie.Abia astept sa incep,ca am o groaza de seminte de pus.
Din pacate,in toamna nu am reusit sa pun nimic,asa ca voi astepta ceva pana sa mananc ceapa verde :( Anul trecut in Martie eram deja satui de ceapa si usturoi verde.
 

mirela06

Active Member
Sa fiti sanatosi si sa pui de toate. Atita , insa,ma intreb, cum o sa faci cu aplecarile peste ala micu ”?:) Ce-o zice saracul...mama vrea sa vin in viteza , ca din reactor :rofl:
 

jkati

Member
Draga Mirela iti multumesc pentru infomatii, dar cred ca tot fara ceapa de apa voi ramane, ca prin partile noastre nu prea ajunge.
 

mirela06

Active Member
Imi pare rau Jkati.
La Severin, nu prea am vazut. Eu pun in gradina, obisnuita ca aici din asta este, iar cind vin de la mine din Banat, cumpar , de dorul ei ceapa mare si nu totdeauna este din cea de apa.
 

mirela06

Active Member
Victoritooo. Ne luam la intrecere. Maiii. Aia este metoda mea si a sotului :rofl: Eiii nu te gindi la altceva...vorbeam de cultura legumelor si plivit :rofl:
 

belisima

Well-Known Member
:? oare unde sa gasesc si eu arpagic rosu?stiti voi,ceapa aceea rosie si rotunda(nu cea de apa),prin piete nu am gasit nici in anii trecuti
 

victoria

Active Member
mirela06 a spus:
Victoritooo. Ne luam la intrecere. Maiii. Aia este metoda mea si a sotului :rofl: Eiii nu te gindi la altceva...vorbeam de cultura legumelor si plivit :rofl:
:rofl: :rofl: :rofl:
hahaha,deci sa inteleg ca stati in gradina numai pe rand,nu amandoi odata :)
 
Sus