Ceapa si telina gigant din seminte

veretregn

Active Member
Am procurat niste seminte de ceapa si telina speciale.
ceapa Kelsea, Exhibition, Mammoth Alba, Mammoth rosie. Acestea ar trebui ca pana in septembrie sa depaseasca 1 kg greutate/ bulb.

Si telina Mammoth pentru tije. Tot o varietate gigant.

20/20/20/20 seminte de ceapa
24 seminte de telina, puse intr-un grow box.

Am folosit sphagnum pentru a mentine umiditatea si substrat pentru seminte.





Pentru a preveni mucegaiurile am folosit scortisoara.




Semintele de telina au fost use cate 3 / recipient de turba.
Ceapa cate 2 pe alveola.



Semintele de telina.


Semintele de ceapa.



Plicurile cu etichetele.



Pulverizare cu apa pentru a o umectare fina.




Data insamnatarii 21/01/2011.

Temperatura cu lumina 20 - 24.

Fara lumina 14 - 18.

Am facut niste modificari la cutia de crestere, detalii pe topicul afiliat.
 

Aura

Member
Salut !
Ai grija cu scortisoara, nici multa...ca apoi nu iti mai germineaza semincioarele :mrgreen:

Succes cu acest experiment. Urmaresc cu interes. :wink:

Aura
 

iris

Active Member
Mi-am cumparat si eu anul trecut de la www.seminte.de un plic cu seminte de ceapa Exhibition . Maine le insamantez insa nu am tavite alveolare asa ca am sa le seaman in minighivece ( m-am razgandit nu cred ca e o idee buna sa seaman in flacoane de 5 l. vor fi prea ingramadide plantutele ) . Plicul meu arata asa
http://www.kiepenkerl.de/sortiment/gemu ... beln/3125#
Sunt foarte curioasa daca voi obtine cepe gigant . Revin cu poze dupa "operatiune". :)
 

iris

Active Member
Am revenit cu informatii. Experimentul a esuat am o singura samanta germinata :( nu stiu de ce . Nu-i bai mai am cateva seminte si nu mai am de gand sa le bibilesc ;daca nu le-a placut pastilele de turba ce contin papa bun atunci am sa le seaman intr-un ghiveci cum se nimereste apoi Dumnezeu cu mila. :incapatanat:
 

veretregn

Active Member
iris a spus:
Am revenit cu informatii. Experimentul a esuat am o singura samanta germinata :( nu stiu de ce . Nu-i bai mai am cateva seminte si nu mai am de gand sa le bibilesc ;daca nu le-a placut pastilele de turba ce contin papa bun atunci am sa le seaman intr-un ghiveci cum se nimereste apoi Dumnezeu cu mila. :incapatanat:
eu nu am avut niciodata rezultate bune cu pastilele de turba.
 
Sus