Ceapa ciorii si usturoiul chinezesc

thea

Member
Ceapa ciorii am reusit dupa nenumarate incercari sa o prind.
Acum am aflat ca exista si varianta de Allium cu gust de usturoi.
Daca in cazul cepii am reusit deoarece ungurii au avut geniala idee de a pune semintele intre 2 foi de hartie(asa am reusit sa obtin plantele),cu usturoiul nu stiu cum sa procedez.
Pe net se spune ca se poate planta, in noiembrie-decembrie intr-un loc,in martie, in alt loc.
Poate cineva sa ma sfatuiasca pt. ca m-am indragostit de aceasta planta care face frunze bune de mancat si flori albe care infrumuseteaza toata vara gradina.
 

mirela06

Active Member
Thea. Eu stiam ca ceapa ciorii este 0 plantuta mica cu flori ca ale cepei, dar tot asa poate este si alta. Daca-mi dai denumirea ei, in latina, poate-ti spun mai multe.Unii spun ca este leorda. Daca totusi este ceea ce cred eu, se gaseste in padurile de munte , iar aici vin in fiecare primavara, precupetele, si te roaga sa cumperi. Bune in salate si ciorbe, frunzele acestei plante sunt si medicament natural deosebit pt. circulatia singelui si implicit boli de inima.
Totusi, te rog spune-mi denumirea in latina. :)
 

thea

Member
Mirela,"Ceapa ciorii"are denumirea:Allium schoenoprasum si face flori violet.Frunzele au gust de ceapa verde.
Din categoria acestor Chives,este si usturoiul chinezesc care face flori de culoare alba si are denumirea de:Allium tuberosum.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Din acesta am si eu si se intindeeeeeeeeeee.............Din nefericire am ramas doar cu o tufita mica in urma unor incidente......de mortar :rofl:
 

mirela06

Active Member
Thea.Toate se inmultesc prin bulbi. Primul are gustul perfect al cepei, celalalt, nativ din Himalaia, este incrucisare intre ceapa si usturoi. Este f. bun, mai ales ca intruneste toate calitatile. De unde sa facem rost de asa ceva, ca zau caut si nimeni...nimic :cry: :)
 

mirela06

Active Member
Gabiutaaa. Tu spui, (ca acum vad :eek: ), ca ai ceapa asta usturoi :eek:
Cu toata jena de a fi ca o... cum vrei tu sa-mi spui, dupa ce se inmulteste, convingator si nu mai ai parte de acidente cu mortar :rofl: , poate ai mila si de mine :cry: :oops: Multumesc. :*
 
Sus