Cea mai rara orhidee

Edelweiss

Active Member
Neavand stare, citeam cate ceva despre orhidute. La un moment dat aparu undeva cuvantul rar. Fireste ca m-am intrebat care e cea mai dintre cele mai ... rare orhidute. Nu mica mi-a fost mirarea...cand am gasit-o! :oops:
Cum nimeni nu spunea nimic concret...cautam in zadar. Nu prea stau eu bine cu pc-ul dar la cuvinte cheie ma descurc. Cum optiunea sarci pe gugal functioneaza...hop si eu la pagina respectiva. Dupa oarecare google-leala...nimic precis...pana la o discutie mica pe un forum dedicat...si undeva, cineva scapa porumbelul din gura...

Mai caut si mai caut...pana dau de descriere. Ca sa sporim misterul...nu va spun de la inceput numele latinesc al ei. :oops:

Localizare:
In natura, traieste in Malayezia, la sud de Brunei, la o altitudine de 50-100 m fata de nivelul marii.

Aspect: creste in grup de 4-5 plante de la o singura planta-mama, inaltime 45 cm, inflorescenta de cate 2-5 flori purpurii-rosii-maron, labelul de 7 cm si petaleler laterale cresc la o lungime intre 30-100 cm.

Inflorire: in natura, in aprilie-junie

Temperatura optima: 22-25 grade

Iluminare: umbra

Sol: calcaros, ph 7,3-7,5

Umezeala : pe luni calendaristice in natura.
Ianuarie si februarie (umed)...martie si aprilie (moderat) ...mai, iunie, iulie (umed)...august (moderat)...septembrie (uscat)...octombrie (moderat)...noiembrie si decembrie (umed).

Altele:
-disparuta din natura dar si din colectii la inceputul secolului 20
-redescoperita in 1982 in Gunong Mulu National Park de catre Sheila Collinette
-Numele este dat de Frederick Sander

Numele ei? Paphiopedilum sanderianum

http://www.orchidspecies.com/orphotdir/ ... rianum.jpg
 

Aura

Member
Ce ciudatica e! :D dar e plina de farmec ca si celelalte "orhidute cucutze" :) ..nu ma intreba ce inseamna "cucutze"...e cuvant nou in limba :)

Aura
 
Sus