Cea mai "batrana" orhidee pe care o avem

CristianG

Well-Known Member
Lelia, ce superbe sunt...Se vede ca sunt "batrane"...De fapt nimeni nu poate sa spuna cat poate sa traiasca o phale....Iata, 4 ani si sunt convins ca vor continua sa se dezvolte excelent. Sunt superbe! Felicitari pentru performanta. Deci se poate! :) :wink:
 

Roxanna

Active Member
In cazul meu, cea mai batrana orhidee este o Phalaenopsis care are aproape 6 ani. Revin cu poze.
 
Ultima editare:

Roxanna

Active Member
V-o prezint pe cea mai batrana orhidee a mea. A fost cumparata fara flori si deshidratata la reduceri si implineste primavara asta 6 ani de cand e la mine. Am impresia ca a fost albastra initial, pentru ca avea pete de vopsea pe frunze si radacini.
Nu e chiar foarte mare, are doar 10 frunze, dar este aproape permanent inflorita. Creste intr-o veselie boboci noi la varful tijelor si radacini in acelasi timp.
IMG_0725.JPG
 

Roxanna

Active Member
Pe de alta parte, cea mai mare orhidee pe care o am este un oncidium catatante pacific sunspots, cumparat tot de la reduceri acum 3 ani.
IMG_0729.JPG IMG_2521.JPG IMG_2522.JPG
Nu stiu daca se vede in pozecat este de mare. Ghiveciul in care este are inaltimea de 25 cm si pana la varful frunzelor are 80 cm. Tijele florale sunt inalte de un metru. De la 2 bulbi deshidratati cati am cumparat, are acum cel putin 30 de bulbi grasani. Data viitoare cand ii schimb substratul trebuie sa-l divizez, pentru ca a ajuns un monstru.
 
Ultima editare:

Dana Dana

New Member
Si eu am crezut ca orhideele sunt greu de intretinut dar nu este asa.Am multe orhidee " batrane" cea mai "batrana are aproape 8 ani la mine in casa,a inflorit prin noiembrie ultima data si inca si astazi are flori si inca o sa dureze
 

Chiharu

Member
Buna dimineata, felicitari tuturor pentru batranele voastre Ea e cea mai batranica orhidee a mea. Am luat-o in 2012 fara flori dar infloreste in fiecare noiembrie-decembrie. Verile nu ii plac mai deloc. A crescut asa mare ca am pus-o intr-o galeata. Am mai adugat si o piatra ca sa nu se mai rastoarne. Abia astept iarna
 

Atașamente

Sus