Cea mai "batrana" orhidee pe care o avem

sarselia

Active Member
Moderator
M-am gandit sa postez acest nou topic in ideea in care fiecare dintre noi avem o orhidee de mai multi ani in casa.
M-ar interesa sa stiu de cati ani o aveti si cum arata acum planta.
Ideea mi-a venit de la o orhidee Phalaenopsis pe care o am de 3 ani si care incepe incet-incet sa devina gigantica.
Ma intreb cum va arata peste inca 3 ani (asta in speranta in care va rezista inca pe atat la mine).
Despre ea este vorba:

http://picasaweb.google.com/sarselia/Un ... 1641050674

Intr-adevar anul acesta nu mi-a inflorit deloc ci si-a canalizat energiile spre frunze si radacini.Daca bine mai tin eu minte florile ei ar trebui sa fie portocalii.
In orice caz vad ca are o crestere extrem de mare in ceea ce privesc frunzele si de aceea acum vreo jumatate de an am fost nevoita sa o mut intr-un ghiveci mai mare pentru ca deja se rasturna cel vechi.
Multumesc mult si astept cu nerabdare povestile si pozele voastre.
:D
 

CristianG

Well-Known Member
Iata cele mai "batrane" orhidee de la mine din casa.
Paphiopedilum de 5 ani:
Phalenopsis aproape 3 ani:
Nu le-am schimbat niciodata ghiveciul. Prin urmare, nu este obligatoriu sa schimbam ghiveciul orhideelor daca le merge bine. Pozele au fost facute astazi. :D
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Uite deci ca se poate si batrana si inflorita! Bravo Cristi!
Si eu am tot phalenopsis, de trei ani, care tocmai mai face o tija noua :) - o sa-i fac poze azi.
 

CristianG

Well-Known Member
gradinar1 a spus:
Uite deci ca se poate si batrana si inflorita! Bravo Cristi!
Si eu am tot phalenopsis, de trei ani, care tocmai mai face o tija noua :) - o sa-i fac poze azi.
Orhideea phalenopsis din imagini nu mi-a facut flori de aproape 2 ani. Nici nu mai stiam ce flori are. Acum este inflorita! La inceput a facut 3 flori. Acum in varf, au mai aparut doi boboci. Unul s-a deschis iar celalalt se afla in crestere. Ma bucur ca si orhideea ta face o noua tija. Asteptam poze cu ea.... :)
 

CristianG

Well-Known Member
IoanaTweety a spus:
Ce frumoasa e phala Cristian! F frumoase culorile :D sa-ti traiasca inca multi ani.
Multumesc din suflet.Sa speram ca nu pateste nimic. Aceiasi urare si pentru orhideele tale! :D :wink:
 

sarselia

Active Member
Moderator
Imi plac enorm de mult "batranelele" voastre si ma bucur mult ca le merge bine.
As vrea ca aici, cu acest topic sa aruncam la gunoi ideile de mai demult si anume cum ca o orhidee este de unica folosinta.Sau ca sunt atat de greu de ingrijit incat nu te poti atinge de ele.

Nu este adevarat si daca exista un strop de pasiune si putina experienta acumulatata printr-o documentare temeinica , aceste frumoase ne pot bucura ani si ani de zile cu florile lor.
:D
 

Edelweiss

Active Member
De unica folosinta este numai daca nu stii sa o ingrijesti. Sau, in putine cazuri, sa o iei direct bolnava.
 

sarselia

Active Member
Moderator
Da, iti dau dreptate dar sa stii ca mai acum vreo cativa ani circula vorba asta in targ cum ca nu sunt bune de nimic orhideele astea.Dupa inflorire la gunoi cu ele ca sunt numai asa de unica folosinta.
:rofl:
 

Edelweiss

Active Member
sarselia a spus:
Da, iti dau dreptate dar sa stii ca mai acum vreo cativa ani circula vorba asta in targ cum ca nu sunt bune de nimic orhideele astea.Dupa inflorire la gunoi cu ele ca sunt numai asa de unica folosinta.
:rofl:
In principiu si azi sunt de parere ca multe din hipermarket-uri, flori ceva mai deosebite, sunt supuse acestui tratament: crescute in sere la lumina neonului, in substrat ieftin si cu adaos de ingrasamant. Cum le duci acasa si le scoti din mediul in care au crescut, ai mari sanse sa le pierzi.
Dupa ceva timp mai intervine flerul...sa cumperi ceva bun.

Scuze de off-topic :oops:
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Revin cu imagini - doua orhidee, ambele au trei ani si se vede cu usurinta dupa cat de multe frunze au ca sunt tareeee batranele. Reinfloresc cel putin de cate doua ori pe an.
Pe una din ele am transplantat-o acum un an cred, intr-o cutie inalta si transparenta de inghetata :wink: pe care am transformat-o in ghiveci.
Si inca un comentariu - una dintre orhidee a dezvoltat niste radacini aeriene imense...si mai face si o tija noua :D
img 175.jpg
 
Ultima editare:

sarselia

Active Member
Moderator
Si "batranelele" tale sunt tare frumoase si intr-adevar dupa o anumita varsta :) incep sa faca o multime de frunze si radacini.

Sa iti traiasca si sa te bucure cat mai mult cu florile lor!
 

CristianG

Well-Known Member
sarselia a spus:
Da, iti dau dreptate dar sa stii ca mai acum vreo cativa ani circula vorba asta in targ cum ca nu sunt bune de nimic orhideele astea.Dupa inflorire la gunoi cu ele ca sunt numai asa de unica folosinta.
:rofl:
De multe ori asa sunt percepute orhideele, de unica folosinta pentru ca multi cred ca aceste plante nu traiesc mult timp in casa. Ce sa caute o orhideee exotica in casa? Ea ar trebui sa stea in sera, in mediul ei natura. Oamenii nu stiu sa aiba grija de ele si cred ca dupa ce le trec florile, trebuie sa le arunce. In cadrul acestui topic demonstram tuturor ca se poate...O orhidee poate sa supravietuiasca multi ani in casa. :D
 

nely

Member
Felicitari pt "batranele" orhidee pe care le aveti Sarselia, Cristian, Gabiee, se vede ca le-ati ingrijit cu devotament pt ca au rezistat atata timp si arata f. bine .
 

CristianG

Well-Known Member
nely a spus:
Felicitari pt "batranele" orhidee pe care le aveti Sarselia, Cristian, Gabiee, se vede ca le-ati ingrijit cu devotament pt ca au rezistat atata timp si arata f. bine .
Multumim Nely! Succes si tie in cresterea lor.... :D
 

lelia

Well-Known Member
Eu nu am foarte multe orhidee ,insa pot spune ca am pierdut una singura ,un puiut .Cu siguranta sunt mai usor de crescut decat multe plante obisnuite.
Am doua phale care au impinit 4 ani de cand sunt la mine ,au fost inflorite permanent si au crescut destul de mari .

 

sarselia

Active Member
Moderator
:eek: :eek:
Wow Lelia!
Ce de radacini si tije noi au!
Arata foarte bine!La cate radacini aeriene au parca ar fi o orhidee Vanda si nu o phala.
Sa ai parte de ele si sa infloreasca frumos!
 
Sus