Ce varietati de hoya sperati sa va infloreasca anul asta?

cornelia

Fondator
Membru staff
Mai devreme ma uitam prin balcon si am vazut peduncul format la Hoya sp. Chicken Farm. Primul din viata ei si a mea. Asa mi-a venit ideea de a va intreba cam la ce varietati de hoya va asteptati sa va infloreasca anul asta? Ma refer la cele aflate la prima floare, ca pe celelalte deja le stim. :wink:
 

dorinas

Member
Io sper sa infloreasca H. imperialis ca desi a avut 3 tentative pana acum n-a reusit. Altfel mi-ar placea sa infloreasca multe dar unele nu prea dau semne desi ar trebui.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
In afara de chicken farm se mai pregateste thomsonii, motoskei de la tine miha. Si o sa mai verific. Ca varsta ar mai trebui sa faca flori excavata, fraterna, publicalyx red button, cinamomifolia, kerrii, compacta si micrantha.
 

elaelena

Member
la mine ar trebui pubycalix sa faca primele flori, a mai avut o tentativa asta-iarna dar i-a cazut pedunculul...acum vad ca se dezvolta in continuare, poate am noroc!
 

Loreioana

Member
Eu am inceput abia de anul trecut cu Hoya si visez deja la flori...H. Multiflora se chinuie din iarna sa tina bobocei dar nu reuseste inca,
H. Bella are doi pedunculi unul chiar marisor :rugaciune: si H. Cumingiana are un peduncul mic :)
 

sarselia

Active Member
Moderator
Oooo eu visez la Calycina si la Multiflora.Ultima se pregateste de ceva insa e ea mica si nu cred ca va fi in stare sa infloreasca iar Calycina si ea nefiind foarte mare cred ca nu va inflori.Insa eu mai sper....
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Am vazut un peduncul mic la loheri. Mi se pare ciudat pentru ca n-are decat 6 luni si e cam creata la frunze. Nu mi se parea ca-i merge prea bine.
 

dorinas

Member
Ok, dupa ce le-am certat au facut pedunculi: H. australis ssp tenuipes, H. polyneura, H. camphorifolia (achizitionata anul trecut in toamna are o crestere spectaculoasa si are vreo 10 pedunculi dar nu cred ca-i pastreaza pe toti), H. shepherdii (a inflorit deja.........mmmm ce frumos miroase) sa le vedem pe celelalte 3 daca infloresc.
Dintre cele vechi este inflorita H. lacunosa, H. multiflora (a 3-a tura de flori aproape deschise), H. krinkle 8 la a 2-a tura de flori pe anul asta, H. wayetii, H. kentiana, H. obscura longipedunculata si H. carnosa pregateste a 2-a tura de flori.
Cine zicea ca hoya infloreste dupa 20 de ani se insela. :D
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Am vazut ieri un peduncul in formare la cinamomifolia iar Chicken are 2 pedunculi la treaba.
 

dianatm

Member
Si eu dupa astept la cotitura Hoya publicalix silver Pink sper ca acum la 4 incercare dupa mai bine de 4 ani daca nu mai mult de cand o am sa vad si eu florile.
Si Hoya funghi are pedunculi la a doua incercare si ea.
Lancunosa si krincle 8 au inflorite incontinuu anul acesta, ele o tin tot in spectacol de flori ca frunze nu au mai facut de cand fac flori :)
 
Sus