Ce trandafiri nu ati mai aduce in gradina?

cristinaf

Well-Known Member
De ar fi sa o luati de la capat, ce trandafiri nu ati mai aduce in gradina?
Incep eu: din categoria trandafirilor istorici as aduce doar trandafiri de damasc si bourbon, iar pe lista neagra as trece in primul rand hibrizii perpetual. Poate sunt impotriva curentului, dar Souvenir du dr Jamain si Baron Girod de l'ain n-ar mai ajunge la mine, si nici gallica n-as mai aduce. Toti trandafirii, ca trandafirii, numai suvenirul s-a umplut de rugina. :( Acum... nici floarea nu m-a dat pe spate, am destui englezesti inchisi la culoare care-l depasesc lejer.
In schimb Kazanlic-ul si Autumn damasc i-as pastra oricum... si Mme Pierre Oger, si Mme Isaac Pereire, si Louise Odier... si neaparat ramblerii.
Aaa, si n-as aduce in gradina mea TH-isi, cu 3 flori in varf de bat; am ajuns sa apreciez tufele bogate, cu lastari incarcati, aplecandu-se delicat sub greutatea florilor.:)
 

geodezia

Well-Known Member
eu m-am tot chinuit cu cei artistici si nu am reusit sa ii aduc la mine adica julio iglesias rock and roll eddy mitchel asa ca voi renunta la ei sa ii mai aduc erau bine mersi la plantare pe urma dupa prima inflorire dau coltul asa ca renutn definitiv la ei bine si porcu zice ca nu mai maninca
sa stii ca rugina face si cardinalul de richeliu dar eu tot il iubesc la fel si variegata nu in toti ani de ex anul asta cardinalul a facut rugina variegata nu a facut dar anul trecut a fost invers
sa stii ca si th sunt frumosi asta daca vrei sa faci cadou sau la vreo nunta botez sau inmormintare e bine sa ai acolo 1-2-3 tufe sa te scota din impas ca de ailalti nu as duce
nu as mai baga in curte rumba care are flori mici mici si s-a prapadit prin tufele alelate si nici din cei cu floare simpla chit ca sunt buchetati
na sunt destui din ceilalti mai ales cind nu prea ai spatiu
 

mirceaspc

Active Member
Moderator
Fiecare cu gusturile si pasiunile lui. Sunt de acord ca toti trandafirii sunt frumosi dar eu sunt pentru soiuri cat mai florifere (care infloresc bogat si remonteaza repede), mai rezistente, mai echilibrate ca tufa. Daca la inceputuri cumparam dupa poze, de cativa ani m-am documentat cat am putut pe net, am intrebat (de asta cred ca e important sa punem pe forum impresii si poze pentru a-i ajuta pe cei interesati) si cum spatiul nu este foarte mare am renuntat la multi (in general trandafiri neremontanti, care infloresc putin sau se scutura repede, cresc aiurea sau se imbolnavesc usor), am mutat si rasmutat, practic am facut si fac o selectie continua asa cum imi doresc eu.
 

belisima

Well-Known Member
eu ma gandesc la trandafirii care ma dezamagesc ca la un copil poznas - i-as ierta :D ca merita si ei un loc pe lume...in primavara asta am hotarat sa renunt la minieden rose, si parca m-a inteles s-a imbolnavit si n-a facut nici 5 flori :( e foarte cracanos mai degraba boschet imens decat urcator si nu prea remonteaza. pus langa jasmina care parca e dantelarie veche ,parfumata...nu -i face cinste.si eu am scos theahibrizi si i-am dus la o curte de biserica...
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
De acord in totalitate cu Mirceaspc.Oricum eu nu am o gradina prea mare dar nu imi plac trandafirii neremontati.Cei 2 pe care ii am acum sunt in gradina de cel putin 20 de ani si ii las ca nu am ce le face.Dar prefer un trandafir rezistent la boli,cu flori care rezista mult.
Cea mai buna alegere a fost LEANDER care este foooooarte rezistent la boli,florile rezista mult,este remontant iar la ploi multe florile nu se deterioreaza ca la altii...
Si poate spre diperarea multora care il iubesc nu as mai lua Crown Princess Margaret ca este primul care face patare neagra,florile se uratesc la ploi si se decoloreaza repede la soare.
Oricum nu sunt un ata de maaare fan al rozelor dar imi plac.
 

cristinaf

Well-Known Member
Pe mine (de ex) nu ma deranjeaza trandafirii cu inflorire unica, DAR sa fie sanatosi. Detest sa stau cu chimicalele pe ei, de frica sa nu se imbolnaveasca si celelalte plante.
De asta imi plac cei de damask - sunt trandafiri sanatosi - sau cei canadieni, care reinfloresc mai slab, dar sunt f sanatosi si rezistenti. Chiar, anul asta am avut invazie de afide, care au refuzat pur si simplu sa se inmulteasca pe cei 2 trandafiri canadieni pe care-i am. Asta chiar nu-mi pot explica.:nu stiu:
 

adrianam

Well-Known Member
P1290329.JPG P1290330.JPG P1290332.JPGPe mine ma supara trandafirii care se strica la ploaie!
Pe primul loc este Sombreuil, care, desi s-a dezvoltat foarte repede in comparatie cu ceilalti trei cu care ar fi trebuit sa acopere o terasa, si desi este destul de florifer, se strica foarte repede de la ploaie.

Pe urmatoarele locuri sunt Red Eden si Gloire de Dijon.
 

andreya

Member
Si eu subscriu la Red Eden. Desi e micut am observat ca floarea se arde la soare si se strica la ploaie. La ceilalti nu ma pot pronunta inca...sunt inca mici.
 

Paulyna

Active Member
Giardina anul acesta a fost plin de flori,zic mama ce frumusete o sa fie...de unde la ploaie s-au stricat din faza de boboci. Kosmos la fel il strica ploile.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Toti trandafirii soiuri mai vechi ii strica ploile prelungite pentru ca au petale subtiri! Floribundele moderne si TH-ii plastic evident ca sunt mai rezistenti pentru ca au petale groase, ca de plastic :)
Din acelasi motiv eu nu as mai aduce in gradina pe Mme Louis Leveque, un moss cu petale extrem de subtiri care, daca e plouat mai mult cand bobocii sunt in faza finala de crestere,cand se pregatesc sa se deschida, nu mai reusesc sa o faca. Daca la scurt timp dupa ploaie mai da si un soare pe ei, s-a terminat definitiv
 

gabrielais

Active Member
Si eu fac o selectie continua...am scos aproape toti teahybrizii....mai am vreo cativa de care inca nu ma indur dar stiu ca nu mai au zile multe....dintre urcatori nu stau pe ganduri mult...nu se dezvolta, il scot si il dau...si dintre englezesti voi mai selecta anul acesta.....de ex. Tess d'Urberville face niste ramuri imense, (nici nu e urcator, nici tufa) golase cu cateva frunze spre varf si 3 flori ...nu e o tufa frumoasa, echilibrata....Rumba l-am dat de mult; nici nu crestea, florile erau mici si se uscau la soare sau se stricau de la ploaie....Red Eden cred ca va avea aceeasi soarta...florile se strica de la cea mai mica ploaie sau de la caldura...nu se deschid, se usuca asa in faza de boboc...nu mai zic ca l-am pus cu scopul sa urce pe pergola dar dupa 5 ani tot 1,20 m aproximativ are..
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Eu la theahibrizi am renuntat demult, de la prima gradina. Din tot ce am acum, as renunta doar la Province Panache care este un burbon dar cu o rezistenta foarte scazuta la ploaie si care se deschide foarte greu. Iar dintre englezesti nu m-a dat pe spate The Generous Gardener (are o floare ciudata desi mare si interesanta) si nici Glamis Castle, mama lui Mary Rose imi place mult mai mult.
 
Sus