Ce sunt galele?

cornelia

Fondator
Membru staff
Cautam pe net niste carti despre flori, gradinarit, horticultura si am dat peste acest termen: GALE. Initial am crezut ca e o greseala. :oops: Apoi am venit la voi cu intrebarea.

Merci.
 

Edelweiss

Active Member
Gale: umflaturi in frunzele de stejar sau alte asemenea frunze, provocate de intepaturi de albina sau viespi. Sunt folosite la tabacit deoarece contin foarte mult tanin.
 

sicora fabian

Active Member
Galele sunt malformatii (umflaturi, margelute) ce apar din cauza unor daunatori sau agenti patogeni, ca raspuns al plantei la toxinele acestora. Apar, in general, pe frunze (cum a spus Edel), sau pe radacini. Si nodozitatile ciupercilor fixatoare de azot (la leguminoase, in general, dar nu numai), apar tot ca niste gale.
 

vali

Active Member
Moderator
Ii mai zice si "cecidie", iar insectele care o provoaca am vazut ca sunt numite generic "cecidiozoare".

Normal! Ca daca le zicea "galozoare" exista riscul sa se confunde cu parerea presedintelui vis-a-vis de jurnalisti. :oops:
 

IZA

Active Member
vali a spus:
Ii mai zice si "cecidie", iar insectele care o provoaca am vazut ca sunt numite generic "cecidiozoare".

Normal! Ca daca le zicea "galozoare" exista riscul sa se confunde cu parerea presedintelui vis-a-vis de jurnalisti. :oops:
:rofl:
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Pentru cei interesati sa aprofundeze problema galelor, exista si o carte scrisa de un roman.

O sa va postez coperta cartii cand ajung acasa. Din pacate n-am vazut-o la vanzare pe nicaieri.
 
Sus