Ce semanam in octombrie?

Ruxandra1

Member
Dragi gradinari,

Stiu ca timpul e pretios pt voi toamna, fiind multe de facut in gradina in aceasta perioada, totusi va rog sa ne luminati si pe noi, cei aflati la inceput de drum in ale gradinaritului, si sa scrieti aici:

- ce mai semanati in gradinile voastre in aceasta perioada;
- ce lucrari premergatoare se impun pt respectiva insamantare, etc.
 

aleynad

Active Member
Moderator
pai ce vrei sa insamantezi ?
e perioada optima pentru plantat trandafiri, inca se mai pot desparti tufele perene si se pot planta in locuri noi (daca vremea o permite)
de insamantat... seminte de flori? in nici un caz...nu au timp sa germineze
 

Ruxandra1

Member
Fiind la topicul Plante Utilitare, la asta ma refeream :D .
Trandafiri am pus deja (lastari sub peturi) si voi mai pune unul cu radacina.

Am pus cateva plicuri cu seminte de salata si ridichi pe care scria ca se seamana in sept. Ma gandeam ca rodesc in primavara, dar am observat ca au rasarit deja plantute de 15-20 cm :? . Ar trebui sa le raresc, nu?

Ma intereseaza info despre orice zarzavat/leguma se poate insamanta de toamna.
 

aleynad

Active Member
Moderator
a...scuze...inseamna ca nu am fost eu atenta :)
pa,i salata si ridichiile le poti recolta in toamna asta...daca deja au rasarit
rareste-le si eventual acopara-le cu o folie ca sa le feresti de geruri in octombrie
pentru recolta din primavara vei pune seminte in luna martie

mai poti pune bulbi de arpagic..pentru a recolta ceapa verde in primavara
 

Ruxandra1

Member
Chiar am luat arpagic azi de la piata. Usturoiul parea de import, asa ca am zis pas.
Voi la ce distanta puneti arpagicul si usturoiul ca sa nu degere?
Si usturoiul cum se pune -cate un catel, nu toata capatana :oops:, nu-i asa?

Aleynad, no problem...
Deci voi papa salata si ridichi in toamna asta!
 

Mnina

Well-Known Member
Moderator
Ceapa cam la 7cm,usturoiul catei,nu capatana.
Cred ca este devreme acum,amana pe octombrie.
 

mirela06

Active Member
Da, asa este. Aceste legume se planteaza, toamna,pe la inceputul lui octombrie. Usturoiul se pune, cite un catel. La fel si ceapa, la distanta de un lat de palma sau 10 cm. intre ele.
 

victoria

Active Member
Si eu tot in Octombrie vreau sa pun arpagicul si usturoiul si mai pun si spanac.Anul trecut am semanat spanacul in Octombrie si in Aprilie anul acesta am mancat spanac proaspat.Am pus si salata,dar au ars-o gerurile din febriarie si am ramas cu un sfart.Nu am protejat-o cu folie.Dar tot am avut ceva salata verde pana a iesit cea semanata in Martie.
 

mirela06

Active Member
Daaa, Victorita. De asta am uitat si eu sa spun. Asa este. In primavara maninci din minunea asta :)
 

Blitz

Active Member
Sunt o lenesa, nu pun nimic utilitar in gradinita mea. Pe vremuri bunica avea de toate si ... nimic. Pentru ca suprafata nu este mare si iesea ceva de genul Miciurin: trandafiri, usturoi, crizanteme, ceapa, etc.

In octombrie stiu ca se pun bulbii pentru primavara, tot nu m-am putut abtine si am mai luat ceva lalele si crocusi. Cam atat la mine in octombrie.

In rest- mai tund gazonul si vreau sa-l si verticutez, apoi sa-i pun ceva ingrasamant.

Spre sfarsitul lunii, depinde si de meteo, culc toata gradina... :wink: :wink: :wink:
 

mirela06

Active Member
Nu , dragule si asta de f. mult timp. Ca sa se poata sapa, am udat cu o zi inainte, dar dupa sapat, soarele puternic, a uscat brazdele :(
 

Ruxandra1

Member
Blitzule, sunt in aceeasi situatie- n-am utilitare. Ba mai rau, ca am buruieni. Asa ca vezi partea plina :D ...
Editez, ca ti-am vazut tot albumul. As vrea eu sa locuiesc langa asa o minunatie de gradina!

Mirela, ai o gospodarie foarte ingrijita. Si o camaraaa, mmmm... mi-ai facut pofta! Ce-ai pus tu acolo -dulceata de prune cu samburi de nuca, nu-i asa? Asta-mi propun eu in fiecare an sa fac si n-am rabdare.



Fetelor, chiar mi-ati dat o idee buna. Voi semana si spanac. Eu nu ma omor dupa el, dar e sanatos pt copii.
 

mirela06

Active Member
Multumesc Ruxandrelule1 pt. aprecieri.Da. Am pozat numai doua, la lumina sa se vada simburii, dar am facut multa pt. ca asta le place alor mei. Este atit de buna si satioasa. Am sa incerc sa pun , la anul, in dulceata de smochine. Incerc tot felul, ca doar nu o fi rau :rofl:
In ce priveste spanacul, este minunat , nu numai pt. copii, ci si pt. noi. Sa ai spor :)
 

victoria

Active Member
Eu fac primavara niste pachetele din foi de placinta cu spanac si stevie de te lingi pe degete. :D
Ups,off topic.
Eu,in perioada asta am mai mutat si radacinile de leustean,de patrunjel si telina.Asa,la anul,cum se topeste zapada(daca om avea),o sa am verdeata proaspata.Eventual o acopar.
 
Sus