ce sa fie? ce sa fie?

alirare

Member
am cumparat impreuna cu guzmania o floare care-i seamana. cum s-o fi numind? e vriesea?(frunzele sunt la fel) sau tillandsia? (are "mijlocul" la fel ) :?:
 

ghia_don

Active Member
E Vriesea splendens sau Sabia de foc :D ..

Am si eu o buruiana in gradina pe care am lasat-o sa creasca pentru ca mi-a placut forma tufei si a frunzelor...dar oare ce-o fi? A iesit din iarna cu niste frunze mult mai mari, dar pe care le-am taiat cind am vazut ca din mijlocul tufei apar altele mai mici si le-am lasat numai pe acestea. Nu stiu daca infloreste. Anul trecut a avut doar un smoc de frunze..
Daca stie cineva...

 

anknic

Active Member
ghia_don a spus:
E Vriesea splendens sau Sabia de foc :D ..

Am si eu o buruiana in gradina pe care am lasat-o sa creasca pentru ca mi-a placut forma tufei si a frunzelor...dar oare ce-o fi? A iesit din iarna cu niste frunze mult mai mari, dar pe care le-am taiat cind am vazut ca din mijlocul tufei apar altele mai mici si le-am lasat numai pe acestea. Nu stiu daca infloreste. Anul trecut a avut doar un smoc de frunze..
Daca stie cineva...

d'asta am si eu in gradina. prima oara am suspectat-o ca e roinita, da' frunzele nu miros a roinita asa ca am decimat-o :)
 

ghia_don

Active Member
De felul ei e o buruiana, cred ca adusa odata cu ceva pamint de la padure. Dar mi-a placut forma tufei si in final am lasat-o sa vad daca infloreste...si infloreste :)



E chiar draguta, acum cind gradina e inca goala ;-)
 
Sus