Ce sa fac cu buruienile?

elianna

Well-Known Member
Disperata de buruienile ce imi ieseau in curte din semintele aduse de vant de la vecinii mei ce stau cu balariile in ograda, am erbicidat, am sapat si am semanat plicurile de seminte de flori ce le mai aveam in casa. Era cam tarziu,inceput iunie, dar am pus iarba pisicii (nepeta scria pe plic), musetel, dalii pitice si frumoasa zilei - zorele pitice am dedus.
Dupa ploile de multe zile, cred ca m-am ales tot cu buruieni, ca nu le cunosc dupa frunze :cry: :eek:f:

Ma dispera, mai ales cea cu pete negre pe frunze :roll:
Credeti ca e printre ele si vreo planta semanata de mine?
 
Re: Florile din Gradina 2013

Nu ne alegem cu mare lucru din semintele din pliculete. Incearca sa-ti procuri seminte de la cineva de pe forum si sa te bucuri de o gradina mult dorita. :)
 

elianna

Well-Known Member
Re: Florile din Gradina 2013

A fost o masura de urgenta pentru ca ideea reamenajarii gradinii mi-a venit prea tarziu :( Pentru anul viitor stiu ce vreau dar pana atunci ma descurc cu ce pot :)
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Elianna ce ai in primele 2 poze sunt buruieni cu siguranta. Smulge tot cu radacina, pentru ca altfel apar din nou.
Ultimele 2 poze s-ar putea sa fie cu ceva flori. Penultima poza arata ca un plectranthus, iar ultima s-ar putea sa fie ceva asemanator margaretei - nu stiu sigur.
 
Draga mea colega ai pus semintele cam tarzior. Trebuie sa incepi din Aprilie cu seminte in ghivece, ori vase, si in luna Mai sa plantezi florile in gradina. Acuma ce ai vrea sa faci pe anul urmator depinde de tine. Poti pune si flori ce trec cu bine peste iarna, ce se inmultumesc prin radacini. Daca nu e bun ierbicidul trebuie sa intri in gradina ca sa le sapi si sa le iei buruianul.
 

taia

Active Member
Of, Elianna, si eu am aceeasi problema cu buruienile ( inclusiv cea patata ), in partea de sus a gradinii ,unde am inceput amenajarea anul trecut.Smulg la ele in disperare,iar dumnealor cresc ,tot in disperare.Acum doi ani am ierbicidat, anul trecut am ierbicidat si...degeaba. In august vreau sa fac din nou o desburuienare manuala, sa sap si sa plantez vinca.Poate asa reusesc sa le opresc.Am multa vinca intr-un loc de unde vreau sa o scot si sa pun muschi scotian,iar pe ea o replantez in locul buruienos, sa apuce sa se intinda repede,inainte sa apara din nou buruieni.
 
Si eu am pus flori intr-un loc unde erau numai buruieni si pir. Am sapat si am curatat, am nivelat, am scos bucati de constructii de 200kg cu ranga insa mi-am facut gradina. Trebuie sa muncim mereu. :*
 

elianna

Well-Known Member
Merci Cornelia, maine purced la smuls :)
Succes taia la dezburuienarea manuala. Daca buruienile sunt prin gazon, vor ramane goluri multe si mari. Anul trecut, in zona mediana, n-am avut probleme. Am folosit un ingrasamant pentru gazon, organic si care distruge buruienile (altele in afara de pir). Nu l-am apreciat prea mult la vremea respectiva dar probabil a avut efect. Imi scapa numele acum dar maine vreau sa merg sa mai cumpar.
Am citit in topicul despre rocarie ca pentru a scapa de buruieni trebuie acoperit pamantul cu folie antiburuieni si udat periodic pentru ca semintele sa germineze dar sa nu poata creste. Merita incercat si asta.
La mine, zona "afectata" acum este cea unde sunt trandafirii si fiindca sunt inca mici si mai sunt locuri unde urmeaza sa plantez in toamna, am completat golurile cu "flori" :) Cred ca semintele de flori au putrezit de la prea multa apa si au germinat semintele de buruieni aduse de vant. Astea sunt riscurile :)
 

Roxana Peled

Active Member
elianna a spus:
Disperata de buruienile ce imi ieseau in curte din semintele aduse de vant de la vecinii mei ce stau cu balariile in ograda, am erbicidat, am sapat si am semanat plicurile de seminte de flori ce le mai aveam in casa. Era cam tarziu,inceput iunie, dar am pus iarba pisicii (nepeta scria pe plic), musetel, dalii pitice si frumoasa zilei - zorele pitice am dedus.
Dupa ploile de multe zile, cred ca m-am ales tot cu buruieni, ca nu le cunosc dupa frunze :cry: :eek:f:

Ma dispera, mai ales cea cu pete negre pe frunze :roll:
Credeti ca e printre ele si vreo planta semanata de mine?
Poate cele micute sa fie ceva flori, cele aflate in prim plan in fotografii sunt toate buruieni, le recunosc pe toate pentru ca le-am avut pe toate :)
 

geodezia

Well-Known Member
cea patata este ardeiul broastei toate sunt buruieni ..jumoale fara mila asta ardeiul broastei il maninca bine porcii
si asta este cu necazul asta cu buruienile suntem toti deselati de sale
eu cind ma uit cum pot sa creasca afurisitele de buruieni la radacina rosiilor si ardeiului ca atunci cind le tragi jumoli si planta imi vine sa urlu
daca nu ai alta solutie adica sa le usuci pentru fin atunci folosestele pentru compost adica le pui undeva intr-un colt al gradini cu putin pamint intre ele( de obicei cind extrag planta jumol radacinile cu pamint si nu il scutur ) si la tomana ai pamint bun de pus la flori
eu asa le fac si toamna refac stratul de deasupra vaselor pregatindu-le pentru iarna sa aiba pamint proaspat
poti sa le pui si intr-o cutie de lemn sau butoi metalic cu resturi de la cartosi mincare dar trebuie sa pui cutia undeva mai departe de casa ca atunci cind incepe descompunerea degaja mirosuri urite
 

elianna

Well-Known Member
Le-am jumulit deja si aveau niste radacini :) Am si un minicompostor dar nu le-am pus gandindu-ma ca se inmultesc dar nu m-am gandit bine ca n-aveau seminte :) Data viitoare am sa fiu mai atenta. Multumesc pentru idee. Cred ca sunt de la mranita care am pus-o in toamna la trandafiri :?
 
Sus