ce sa aiba puiutul asta?

"din pacate" adica nu prea se pot salva?
Ai dreptate cu udatul...in perioada asta nu ii am eu in grija..si sunt un pic cam mult udati.
 

iuli

Member
au acarieni sau tripsi dar cel mai sigur acarieni.si eu ma confrunt in momentul asta cu asa ceva si tratez violetele cu talstar .le-am stropit acum 2 saptamani si saptamana trecuta cu altelic+ denirun.daca frunzele din interior devin tari poti sa le rupi ca dau altele din nou,sa nu-ti fie teama
 

manuela

Member
evergreen_spc a spus:
"din pacate" adica nu prea se pot salva?
Ai dreptate cu udatul...in perioada asta nu ii am eu in grija..si sunt un pic cam mult udati.
Din pacate pentru ca lupta cu cyclamen myte sau poliphagus tarsonemus pallidus este o lupta foarte grea, doar ca tu ai avantajul ca nu ai flori, altfel al trebui sa rupi toate florile si bobocii, lucru deloc usor...cunosc persoane care rupeau si plangeau...e foarte greu!

serge saliba said:
Este vorba de o specie de acarieni foarte mici de abia poti sa le observi daca nu folosesti o lupa..si ataca centrul coroanei si florile atat, frunzele raman sanatoase si radaciniile dar planta stagneaza,nu mai infloreste si pe urma moare..trebuie neaparat sa le isolezi in alta camera unde nu este nicio alta planta mai ales gloxinia, si sa te duci sa cumperi de la Bricostore sau de la piata rosetti linga banca transilvania(la rond point)o fiola de TALSTAR,o diluez cu 4 litri de apa nu cum spun ei in 10 L,pentru ca acarienul asta este foarte resistent si trebuie o doza puternica..si atunci stopesti coroana, si frunzele si suprafata pamantului..si sa scoti toate floriile(boboci,si altele) si sa le arunci..repeta tratamentul la 3 zile timp de 2 saptamani..in acelasi timp trebuie sa pui in apa cateva frunzele din violetele atacate ca sa ai o rezerva..plantele care vezi ca sunt ne-estetice sa le arunci..stropeste si gloxiniile preventiv.dupa 2 saptamani trebuie stropite 0 data la 15 zile preventiv tot ce ai in casa...
Sper sa-ti fie de folos!
 
va multumesc pt ajutor...deci m-am procopsit cu acarieni..
cred ca mi-au fost deocheate...ca tare le placeau puiutii multor persoane ce le-au vazut. :p
 

iuli

Member
asta este,cu caldurile astea trebuie stropite si preventiv.dar inainte eu in pamantul pe care il folosesc la violete pun o fiola de taltar leg bine si dupa aceea il folosesc.
 

iuli

Member
http://light.sunphoto.ro/photos/normal/ ... GRLERX.jpg uite asa aratau ale mele dar sa stii ca am observat ca la cele cara au perlit pus in pamant sunt asa cum vezi poza iar care nu au sunt superbe.schimba pamantul si nu pune perlit.eu am incercat toate variantele si daca nici asta nu le salvaeaza nu mai cresc violete.sa stii ca parintii nostrii nu foloseau perlit ca habar nu aveau ce este acela.
 
Sus