Ce plante v-au inflorit in gradina in 2011

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

happy

Well-Known Member
mikishor a spus:
claude a spus:
Mikishor, pot sa te trag si eu de maneca la primavara? :rofl:
Da, salvati-ma !!!
Mikishor posteaza ceva poze cu ce culori ai de aster sa vedem si noi aleile tale pline de flori mov! :D

A inflorit helianthus ,o minunatie de galben

Dupa cum vedeti si asterul si helianthus sunt vizitate de albine in mod intens! :wink:
 

cristinaf

Well-Known Member
La noi in oras, pentru prima data au plantat cei de la amenajari spatii publice aster dintr-acesta mov si pitic, acum cativa ani in urma. Pana atunci nu vazusem la nimeni pe aici.
De atunci, din cateva borduri de ronduri, s-a inmultit si transplantat cam pe la toate institutiile din oras, plus ca nu cred sa existe strada pe care sa nu fie prezent macar la cateva case.
La aceasta data e plin orasul de floricele mov. :)
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Trebuie sa arate superb! :visator:
Si mie imi place foarte mult asterul pitic, dar nu am gasit pana acum. Iar din seminte nu am reusit sa il obtin :(

Cateva floricele din gradina mea, la sfarsit de septembrie:

 

cristinaf

Well-Known Member
Eu, sincera sa fiu, nu am desi e plin orasul de el. :oops: Nu m-am hotarat inca unde l-as putea planta, asa ca nu mi-am luat deloc. :rofl:
Dar cred ca iti pot face rost daca iti doresti, numai sa treaca perioada de inflorire, ca asa am inteles ca e bine.
Oricum, din ce-am observat pana acum, florile nu dureaza prea mult, desi arata ff frumos. Dar cine are spatiu suficient, chiar si neinflorit e frumos ca bordura.
Am sa am in vedere asta. :D
 

popescu gp

Well-Known Member
plante ierboasa de gradina

Caramel felicitari;astazi la Kaufland am vazut aster pitic la ghiveci de culoare bleu-mov batut si alb batut,dat stiind ca sunt invazivi nu m-au tentat( pretul era rezonabil undeva la 5 lei-ghivecelul bogat)
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Va multumesc, d-le Popescu. :D
Pentru moment nu mai am posibilitatea sa merg prin magazine asa cum imi placea si din pacate voi rata ofertele acestei toamne. Dar sper sa recuperez macar la primavara.

Ika, iti multumesc mult pentru propunere. Pastram legatura pentru mai tarziu, daca nu e un deranj prea mare. Stiu ca nu tin foarte mult florile. Eu am aster inalt si intr-adevar, dureaza cam o luna. Si eu regret sa il vad atat de putin timp inflorit, pentru ca este splendid.
 

alfa

Active Member
Carmen, am eu aster pitic si iti dau cu mare placere. Sa ma anunt atunci cand vei putea.... la primavara imi va fi mie mai greu :wink:
 

macaleandra

Member
Caramell daca doresti pot si eu sa iti dau aster pitic mov sau albastru (e un albastru mai spalacit si infloreste putin mai repede decat cel mov) la schimb cu aster inalt. Asterul inalt in pozele tale pare mai degraba roz decat mov. Sper sa reusesc sa pun si eu cateva fotografii zilele acestea
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Va multumesc mult, dragele mele, sunteti tare dragute :hug: Va voi deranja eu cu siguranta peste vreo luna, cand se vor trece florile de aster. :D

Macaleandra, asterul meu sigur nu e roz, e un mov mai roscat, intr-adevar, dar nu roz. Iti voi da cu placere aster inalt.
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Caramell... ai cumva in plus un bulb sau un pui de la cala asta ?



Caramell a spus:
Va multumesc mult, dragele mele, sunteti tare dragute :hug: Va voi deranja eu cu siguranta peste vreo luna, cand se vor trece florile de aster. :D

Macaleandra, asterul meu sigur nu e roz, e un mov mai roscat, intr-adevar, dar nu roz. Iti voi da cu placere aster inalt.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus