Ce plante v-au inflorit in gradina in 2011

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

elipopa

Active Member
Re: plante ierboase de gradina

popescu gp a spus:
Eli si Happy sa va traiasca frumusetile , sa va bucurati de ele si de asemeni sa ne bucurati si pe noi
multumesc frumos pentru aprecieri, ma bucur ca va incanta si pe voi asa cum ma incanta si pe mine zi de zi :D :D
 

fixpix

Active Member
Clerodendron bungei
La inceput de inflorire (acum 2 zile era in plin-flor dar nu am poze... credeam ca am facut poze, dar se pare ca m-am luat cu alte treburi).

 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
La mine au trecut de mult florile si au aparut pe linga planta mama o gramada de pui.Neavindu-l pina acum in gradina mi s-a parut chestia asta surprinzatoare.In ghiveci nu facea asa ceva dar nici nu crestea,repede, ca plantat in aer liber.
 

fixpix

Active Member
Pai io sper maine sa mai prind mingea roz inca. Sa ii fac o poza. Chiar arata super.
Si daaa... creste foarte repede si da pui. pentru o zona mai retrasa, la (semi-umbra) e SUPER!
 

lelia

Well-Known Member
happy a spus:
Gabiuta a spus:
Ti-a aparut fiindca este o planta care se prinde extrem de usor si dintr-un virf cit de mic de radacina.Formeaza radacinile ca o pinza de paianjen si se inmulteste/intinde cu mare repeziciune de la un an la altul .
http://s906.photobucket.com/albums/ac26 ... CN3091.jpg asta de unde o ai ?Imi place :)
Abelia am cumparat-o de pe sunphoto cu 15lei de la Dianadia!Infloreste toata vara! :D
Si mie imi place,e frumoasa ! :visator: faptul ca infloreste toata vara e bonus.....

Si 'mnealor infloresc aproape toata vara.....

 

claude

Well-Known Member
Moderator
denumirea stiintifica e Euphorbia marginata...E frumoasa, am avut si eu intr-un an, pe urma n-am mai semanat dar la primavara iau iar seminte, daca gasesc
 

elipopa

Active Member
eu am luat seminte de la semluca, de la un magazin din piata, dar stiam ca se autoinsamanteaza si anul urmator ies peste tot prin gradina! aveam eu in gradina cand eram mica, dar mamei nu-i prea placeau si nu le lasa pe toate!!
mie imi plac tare mult sunt decorative si arata super in gradina!! la primavara pun si in gardina de la tara!
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator

Au mai inflorit: Hibiscusi, Delfinium, clematis, tagetes, ochiul boului, zinnia

Hibiscus Moscheutos



Hibiscus si Delfiniumi


Delfiniumi



Hibiscusi si delfiniumi



Clematis si Cyrtanthus - cite o floare.



 

popescu gp

Well-Known Member
plante ierboase de gradina

Geo probabil ca ai gradina mare cat o zi de post de este asa plina de frumuseti bine si frumos ordonate;sa-ti traiasaca si felicitari
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Re: plante ierboase de gradina

gradina nu e mare... e reltiv mica... cam 600m2 dar are o diversitate de plante in ea.

popescu gp a spus:
Geo probabil ca ai gradina mare cat o zi de post de este asa plina de frumuseti bine si frumos ordonate;sa-ti traiasaca si felicitari
 

akhalteke

Member
Cateva pozici de la noua noastra locatie :D :


Syriacus de la Geo:

Zephy alb plantat de curand afara:



Flori de pai semanate in primavara:






 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus