Ce plante v-au inflorit in gradina in 2010

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

victoria222

Active Member
Popgeo, cred ca stai numai in gradina de o luna incoace..ca e tare frumos acolo la tine
Adina- ioana, cred ca si tu faci la fel ca ai numai frumuseti. O intrebare- Lupini infloriti in perioada asta? exista si din astia tarzii?eu de la ai mei deja am cules semintele :?
 

claude

Well-Known Member
Moderator
victoria222 a spus:
Foarte frumoase! Meli, cum se numeste a doua si a treia planta? sunt perene? a doua e tare faina, am vazut si in piata
Victoria, iti raspund eu, daca tot m-am nimerit pe aici :D A treia poza a lui Melimeli e Monarda didyma sau, popular, menta indiana, iar a doua cred ca-i rachitica-Phisostegia
 

victoria222

Active Member
Multumesc mult Adina si Claude, despre menta indiana am citit la fisa plantei, e perena dar sensibila la pamant uscat, dar rachitica e perena?
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Da, Victoria. :D Tocmai am citit despre ea. E perenă şi nepretenţioasă. Se înmulţeşte uşor. Mai trebuie doar să facem rost de ea. :wink:
 

victoria222

Active Member
Adina :rofl: chiar asa doar asta ne-a mai ramas :wink:
Happy, esti draguta, dar cred ca le-am ametit pe femeile de la posta cu coletele mele, mai fac o pauza...sincer, deja mi-e jena sa mai trec pe-acolo la cat am cumparat de pe net primavara si vara asta :oops:
Mihaela, m-ai lasat muta de admiratie. Foarte frumoase combinatiile de crini. Eu nu le-am facut cum trebuia pe ale mele caci, desi i-am combinat cromatic, i-am plantat prea departati si nu am tinut cont de perioada de inflorire(ca nici n-o stiam) si au inflorit cam pe rand, cate doi, cate trei..
 

melimeli

Active Member
claude a spus:
victoria222 a spus:
Foarte frumoase! Meli, cum se numeste a doua si a treia planta? sunt perene? a doua e tare faina, am vazut si in piata
Victoria, iti raspund eu, daca tot m-am nimerit pe aici :D A treia poza a lui Melimeli e Monarda didyma sau, popular, menta indiana, iar a doua cred ca-i rachitica-Phisostegia
multumesc ca ai raspuns in locul meu :D am trecut si eu la poze denumirile :wink: la a doua physostegia virginiana(lumanarica ii ziceam eu)se inmulteste foarte repede,in toamna am trimis cateva pe la fete :) deci ar trebui sa mai fie pe ci pe colo :wink:
 

melimeli

Active Member
iata ce am pozat eu azi :) ..si cu asta gata cu crini pe anul asta :( le voi admira florile si la anul :wink:
si inca ceva la care ma asteptam sa fac poza in gradinanumai ca mama a fost mai rapida si i-a infipt in vaza :rofl: :rofl: :rofl:
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Grozavi MeliMeli.. crinul trompeta galben mai ales....

Pune si orienpet la toamna si vei avea flori de crin pina la mijlocul lui iulie...
 

irinabv

Active Member
Moderator
[quote="melimeli] :wink: la a doua physostegia virginiana(lumanarica ii ziceam eu)se inmulteste foarte repede,in toamna am trimis cateva pe la fete :) deci ar trebui sa mai fie pe ci pe colo :wink:[/quote]
Da, a rasarit si la mine dar inca nu a inflorit, cu frigul si ploile astea :roll: Nu stiam ca asa o sa fie. Foarte frumoasa :D
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus