Ce plante ne-au inflorit (in apartament) - partea 2

geodezia

Well-Known Member
Na incep incet incet 4 grade maxim 8 grade noaptea si din 22 oct 1 grad si 3 grade la mine la ticleni asa ca incep operatiunea ca nu are rost sa risc macar cite un butoi in fiecare zi na mare pacat ca ziua sunt 22 grade si incasa incep sa cheleasca dar nu am ce face .multumesc pt sfaturi
 

popescu gp

Well-Known Member
Geo eu zic sa nu te grabesti caci si inceputul lui octombrie este calduros dupa prognoza data pe mai multe cebtre meteo,iar de joiiar sunt temperaturi acceptabile.Este o parere, fa cum crezi ca este mai bine
 

geodezia

Well-Known Member
da i-am lasat afara dar pina am ajuns acasa am fost cu inima cit puricele ca de dimineata 4 grade ieri am stat ca pe ghimpi la servici dar cind am ajuns acasa floricelele ok si azi 4 grade dar de la nopate am vazut pe accu wather cresc la 6-7-8 grade asa ca ii las afara ca le merge bine multam
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Geo nu sunt inca grade cu minus.Lasa-le ca nici bruma nu da peste ele daca sunt la adapost si nu in mijlocul campului.Eu pana nu vor fi - 10 nici nu ma gandesc sa le adapostesc :D
 

geodezia

Well-Known Member
pai pe la stresini e plin asa ca da sunt in mijlocul curtii cam jumatate de plante la mijlocul lui oct se anunta 1 grad si pe urma si in nov sunt 5-4 grade cu plus nopatea na acum o sa ii las pina pa la mijlocul lui oct afraa ca le place tare mult am vazut temperaturile astea si infloresc in draci cind sunt diferentele astea de temperaturi
 

popescu gp

Well-Known Member
Nu cred ca poti sa faci Geo acest sacrificiu;eu l-am facut: am redus din cauza sanatatii enorm de multe specii de plante si am ramas cu lendri( fara probleme la iernat si traditie din familia sotiei) hibii si muscate(iubirea sotiei) achimenesii( iubirea mea).Cred ca sunt de ajuns pentru economie de caldura iarna precum si de bani( vezi pensionari),mai putina munca pentru cei cu probleme de sanatate( ca familia mea )
 

geodezia

Well-Known Member
pai mi-am propus anul asta sa fie ultimul la comenzile mari la anul mai vreau cebule pentru begoniile splendide si atit asa ca va trebui sa termin si cu celelalate plante ca am destule si vor trebui mutate in vase mai mari si mai mari si mai mari asa ca voi avea jungla mare in casa .. mai ales ca palmierii incep sa creasca foarte mari si colocasiile si brugmansiile ..na nu mai enumar ca nu are sens
cu rosele gata stop ca am destule
ma voi axa sa invat inmultirea diverselor plante care le am si a roselor plus bineinteles ingrijirea lor
la rose am jungla de acum prin curte e teroare asa ca mai trebuie sa invat inmultirea lor
sper sa reusec sa le si inmultesc ca pina acum nu mi-a iesit mare lucru
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
In sfarsit am si eu o poza de pus in acest topic. Nu am prea multe plante de apartament, o planta inflorita este deja un eveniment! :rofl:
DSC_3115.jpg
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Multumesc Irina, mi-ai amintit cum se numeste. Aveam un lapsus pe moment. :)
Este Aeschynanthus radicans, posibil Mona Lisa.
 

Lilia

Member
Salutare tuturor!

Am decis să mă „laud” și eu cu florile înflorite. Acum am puține înflorite, însă în două-trei luni încep să înflorească mai multe :)

 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Lilia, pozele de pe sunphoto nu pot fi vazute direct in forum. Te rog pune link-uri ca sa putem sa admiram minunatiile inflorite! :)
 
Sus