Ce plante ne-au inflorit (in apartament) - partea 2

geodezia

Well-Known Member
:visator: :visator: :visator:
ce frumoasa e clivia aia citrina ..am luat si eu un puiut de la cineva de 3 ani si nu misca nimik tot asa de mik a ramas
o sa il scobesc anu asta sa vad ce are
 

sorina

Active Member
Asa zic si eu Clivia Citrina e o superbitate , citi ani are ???? Ai niste flori minunate . Am vazut mai in urma si un Spatiphyllum si Anthurium .... cum reusesti sau reusiti sa ii faceti sa infloreasca , am avut si eu si au ramas doar frunze ... atat si pana la urma i-am aruncat :(
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Daca tot admirati citrina, sa vin cu un update -inflorirea completa In ce priveste varsta ei, nu o pot spune. Eu o am de 15 luni, mai multe poate spune Cornelia, de la ea o am. Ma gandesc ca are cam 5-6 ani.

Dupa ea m-a bucurat cu o alta tija GT-ul meu , iar zilele astea am inflorita pe codasa clasica Belgian Orange:

Anthurium nu mai am de o vreme. Le-a facut cu ochiul unora, am impartit planta si am daruit-o.
Crinul pacii am de talie mare si de talie mica. Cel mare a fost inflorit toata iarna. Nu face multe flori. Am avut cam maxim 8 odata. Am ramas surprinsa sa constat ca sunt parfumate. Nu ii asigur conditii speciale. Iarna are racoare, vara multa lumina. Este extrem de setos. Primeste ingrasaminte o data cu celelalte plante. Sta inghesuit in ghiveci. Nu i-am schimbat demult solul, doar am completat.
 

laural

Well-Known Member
Clivi e superba :clap: :clap: :clap: nu am avut niciodata planta asta , e pretentioasa iarna la lumina ? Iar phalele neobosite ca de obicei :marfa:
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Cliviile tale sunt de poveste! Cam pe acelasi loc in preferintele mele cu minunatele tale crassula ovata :D
Adina-Ioana a spus:
Crinul pacii am de talie mare si de talie mica. Cel mare a fost inflorit toata iarna. Nu face multe flori. Am avut cam maxim 8 odata. Am ramas surprinsa sa constat ca sunt parfumate. Nu ii asigur conditii speciale. Iarna are racoare, vara multa lumina. Este extrem de setos. Primeste ingrasaminte o data cu celelalte plante. Sta inghesuit in ghiveci. Nu i-am schimbat demult solul, doar am completat.
De-abia dupa ce am citit mi-am dat seama ca aveam si eu doua, una mare si una mai mititica. Nu le-am mai vazut prin casa deci le-am ratacit pe undeva cand ne-am mutat, se pare :( . Spathiphyllum e o planta tare cumsecade, creste, infloreste, mare lucru nu trebuie sa-i faci si marea lui calitate e si ca purifica si aerul (calitate verificata de mine!!!)

Ali, foarte bogate phalele tale, au inflorit tare frumos! Si episciiile imi plac, sunt compacte si arata foarte bine :marfa:

Uite ce a inflorit la mine si-mi parfumeaza toata casa, e o minunatie! L-am luat acum vreo doi ani, cred, de la Danero (multumesc :D ) si de atunci cred ca e a doua oara cand infloreste:
 

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
Parca e un trandafir, madalina. Ce specie este oare? Imi place mult :visator:
Adina, pe Clivia ta galbena am inclus-o in fisa plantei caci merita din plin.
 

nicolae68daniela

Active Member
Adina-Ioana a spus:
Crinul pacii am de talie mare si de talie mica. Cel mare a fost inflorit toata iarna. Nu face multe flori. Am avut cam maxim 8 odata. Am ramas surprinsa sa constat ca sunt parfumate. Nu ii asigur conditii speciale. Iarna are racoare, vara multa lumina. Este extrem de setos. Primeste ingrasaminte o data cu celelalte plante. Sta inghesuit in ghiveci. Nu i-am schimbat demult solul, doar am completat.
...si eu la fel, am fost surprinsa de parfumul crinului, habar nu aveam :D

alte floricele:


si clivia mea :

aici nu i-am prins culoarea, este cea din prima poza
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Citrina si celelalte clivii va multumesc pentru aprecieri! :D


laural a spus:
Clivi e superba :clap: nu am avut niciodata planta asta , e pretentioasa iarna la lumina?
Iarna e in repaus. La racoare, udare slaba sau deloc. La mine primeste putina lumina si nu se plange. Cand apare tija florala se schimba socoteala. ;-) Isi primeste locul bine-meritat in fata. Primeste lumina, apa si caldura mai multa.

ruxitzika a spus:
Parca e un trandafir, Madalina. Ce specie este oare? Imi place mult :visator:
Adina, pe Clivia ta galbena am inclus-o in fisa plantei caci merita din plin.
Frumusetea Madalinei eu zic ca e Jasmin Sambac - Grand Duke Of Tuskany. Sper sa am dreptate.

Ruxi, daca e de folos, oricand, cu placere poti lua poze. :D
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Amaryllisi la apogeu:


Doua orhidee:




Alti Amaryllis, saptamina trecuta..



 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Bravo, demult nu am mai vazut streptocarpusi infloriti (Sini, pe unde esti, ca tu esti maestra la streptocarpusi???). Si episciile sunt super, ce varietate e cea cu floarea galbena??
Felicitari!
 

alirare

Member
episcia cu flori galbene e my precious, primita cadou de la estefana la comanda facuta.
cateva floricele de pe la mine din "ograda":
;;;;;;;;;
 

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
Foarte dragute floricelele tale :D
Curand sper sa ma vedeti si pe mine postand in acest topic. Pun la cale achizitionarea catorva plante :)
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Alirare, superba gloxinia batuta (si nu numai)!

Ruxi, chiar astept sa vad ce frumuseti ai in plan sa iei. Sa nu uiti sa le faci vedete!
 
Sus