Ce plante ne-au inflorit (in apartament) - partea 2

popescu gp

Well-Known Member
plante de interior

Pocalinda hibii obtinuti prin altoire au ,in general o p[erioada mai mare de pastrare a florii si nu doar 24h.Asta am observat eu, desi si astfel se obtin soiuri cu flori diferite in coloristica si forma chiar.
 

carmenushka

Active Member
Pocalinda a spus:
Of, daca se face mai mare peste vara, as incerca sa tai lastari din el, acum nu cred ca are nici 40 cm.
stai cuminte cum sa-l tai! Lasa-l sa creasca mare si frumos si abia cand va avea nevoie de o noua coafura sa te gandesti sa tai din el!
Sa-ti faca muuuulte frlori frumose ca asta!
 

popescu gp

Well-Known Member
plante de interior

Sunt fericiti cei ce au asemenea hibi ( altoiti)dar greu de pastrat cand ai si alte specii de flori ,fiecare cu pretentiile ei
 

ghia_don

Active Member
Astept floricica asta de multa vreme... :) ..
Buchetelul de boboci il are din vara, cind a inflorit o singura floare care a facut saminta...de atunci buchetelul e in aceeasi stare, in afara de floricica asta care a izbucnit pe neasteptate... E atit de parfumata...!!! :)
 

ghia_don

Active Member
Nici planta mea mare nu a inflorit niciodata :( ...nu stiu de ce...
Asta e dintr-o saminta pusa in primavara trecuta, si m-a surprins cu repeziciunea cu care a facut boboci...
 
Cred si eu ca e parfumata,nu degeaba se numeste iasomie de portocal!Ma bucur ca a inflorit,Ghia,sa te bucuri de puritatea culorii si de mireasma ei! Am primit si eu o murraia,de fapt un ghiveci cu mai multe plante rasarite,cred,din samanta,prin amabilitatea unei iubitoare de flori,care a gasit in comert. Am despartit plantele,mutand cate doua-trei in ghiveci,si la doua dintre ele le-am facut loc la geamul neancapator,iarna.Le-am scurtat,le ud moderat si le pulverizez zilnic. A trecut mai bine de o luna si inca nu m-au observat,desi eu le alint mereu. Si astept,ce-i drept cam neancrezatoare , miracolul ce ar trebui sa aiba loc!
Nu le-am pozat,de teama sa nu le deoache cineva! Pana la urma se vor inmulti si cele care infloresc si vom avea cu totii!
 
Sus