1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosirii acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Ce plante ne-au inflorit (in apartament) - partea 2

Discuție în 'Plante de interior' creată de dyayzh, 14 Iul 2010.

1. popgeo

popgeo Well-Known Member

Localizare:
    Caransebes/Toronto
    [​IMG][​IMG][​IMG]

Lilia, la mine epiphyllum infloreste dupa ce e scos afara, e scos in mai si in iunie-iulie infloreste.... uneori chiar si in mai.

E sub vie, primeste lumina filtrata.... dar are si ceva soare direct.

gradinar1, lelia, diana999 și încă o persoană apreciază asta.
  2. happy

happy Active Member

Localizare:
    Slobozia
    De cand nu am postat....acum sunt inflorite.Azaleea infloreste in continuu din septembrie 2016

Fișiere atașate:

nicolae68daniela, gradinar1, lelia și alți 2 apreciază asta.
  3. Richelieu

Richelieu Active Member

Localizare:
    Valea Lupului-Iasi
    nicolae68daniela, popgeo, diana999 și alți 3 apreciază asta.
  4. lelia

lelia Well-Known Member

Localizare:
    craiova
    Sunt ireal de frumoase!:visator: Sunt atat de verzi si bogat inflorite/colorate incat par poze din alt anotimp,daca dincolo de geam nu ar fi totul alb....
    Sa te bucuri de gingasia lor! La noapte voi visa frumos:visator:

Richelieu apreciază asta.
  5. Richelieu

Richelieu Active Member

Localizare:
    Valea Lupului-Iasi
  6. gradinar1

gradinar1 Well-Known Member Moderator

Vaaai cum e camelia, @happy, si ce bine-i merge...o frumusete! Foarte frumoase @Richelieu, minunate urzicutele, frumoase cu toatele! Si ce zapezi se vad pe fundal...

happy și Richelieu apreciază asta.
  7. happy

happy Active Member

Localizare:
    Slobozia
    Din pacate ii cad florile cam repede,oare trebuie sa o ajut cu ceva ingrasaminte?

8. gradinar1

gradinar1 Well-Known Member Moderator

Eu zic ca e de la caldura. Sigur sta la temperaturi peste 10 grade, nu? Ori ea e invatata la frigut, 3-4 grade noapte, maxim 12-15 ziua. Uite cateva pe care eu le-am vazut in februarie anul trecut afara, in Irlanda :)

Phototastic-29_02_2016_f8bc0e9d-5c86-4a2a-973a-61cab68423a6.jpg

happy apreciază asta.
  9. happy

happy Active Member

Localizare:
    Slobozia
    Cand mai aerisesc balconul dimineata mai scade si sub 10 grade.In apartament este prea cald peste 20 grade iar balconul din termopan are si un mic calorifer.

10. Adina-Ioana

Adina-Ioana Well-Known Member Moderator

Localizare:
    aproape de Arad
    Am observat cam tarziu intrebarea ta, insa poate ca si acum ai aceasta nelamurire si iti pot fi de folos avand in vedere ca am mai multe exemplare (nici pe departe cate as vrea...) din aceasta superba planta.
    Ideal ar fi fost sa imi dai cateva detalii despre cum o ingrijesti. Din ce vad eu in poza voi face doar presupuneri.

Planta ta e etiolata, semn ca nu primeste cantitatea optima de lumina si probabil e mentinuta in vegetatie si iarna ceea ce duce la cresteri intr-p perioada nefavorabila. Doua sfaturi iti dau:
    1) dupa o perioada de acomodare, de primavara pana toamna sa primeasca cateva ore de soare direct, preferabil dimineata. Ideal ar fi sa fie tinuta afara, udata moderat, ferita de ploi in exces.
    2) iarna obligatoriu repaus la rece si sistarea udarii aproape in totalitate. O udare superficiala pe luna in functie de temperatura mediului ambiant.

Daca respecti aceste conditii minime, vei obtine cresteri viguroase si planta cu siguranta te va rasplati cu minunatele ei flori. Dovezi aici :http://adinaioana.sunphoto.ro/epiphyllum

Distribuie pagina asta